Een Mauritskerk in IJzendijke h.uh 22 De eerste pagina van dit boek wordt gevormd door een boodschap van prins Maurits, de voorzitter van de Eerste Ka mer, de commissaris van de Koning in Zeeland en de preses van de Protestantse Kerk in Nederland. Dit viertal is bij elkaar gebracht in verband met de Hervormde kerk in IJzendijke. Het is een mooi begin van een fraai boek. Het vierhonderdjarig bestaan van de kerk was de aanleiding voor deze publicatie. De hoofdauteur is J. WP. Prins, tevens secretaris van de Stichting Hervormd Kerkgebouw IJzendijke. Hij is verant woordelijk voor de hoofdstukken over het kerkgebouw.Voor de kerkelijke ge schiedenis tekent dr. C. van den Broeke, verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en specialist in kerkrecht. Hij heeft zijn wortels in IJzendijke en dat verklaart de betrokkenheid. De afgelopen vijftig jaar van de Hervormde, nu Protes tantse, gemeente wordt belicht door het gemeentelid J. Kruidenier-Sanderse. In 1604 werd IJzendijke veroverd en toe gevoegd aan het grondgebied van de nog jonge Republiek van de Zeven Verenigde Nederlanden. Na Willemstad was IJzen dijke de tweede plaats in de Republiek waar een nieuwe kerk werd gebouwd voor de gereformeerde eredienst. De be trokkenheid van stadhouder prins Maurits was groot en om die reden is dit een Mauritskerk genoemd. Met financiële hulp van de Staten-Generaal, de Staten van Zeeland en de Sint Pieters-abdij in Gent - met die laatste werd een regeling getroffen ten aanzien van hun eigendom men - verrees het kerkgebouw in 1612— 1614. De geschiedenis van IJzendijke en zijn kerk wordt begeleid door fraaie illustra ties, zowel kaarten als foto's.J.W.P. Prins heeft zich onder meer beziggehouden met de vraag waarom het kerkgebouw niet aan het centrale marktplein verrees. Hij concludeert dat de hoogte van het terrein het doorslaggevende argument is geweest. De locatie was tevens gunstig in verband met het kerkhof dat rond de kerk werd aangelegd. Door de groei van het aantal inwoners was al na enkele decennia behoefte aan uitbreiding. Was aanvankelijk de kerk achtkantig, in 1659 kwam de verbouw gereed waardoor de kerk werd verlengd en tweemaal zo groot werd. Tot op de dag van vandaag is de overgang tussen het oude en nieuwe metselwerk te zien. Tegen de kerk werd omstreeks 1860 een consistorie gebouwd, later gevolgd door de bouw van een kosterswoning annex schooltje. Opvallend is dat de toren iets scheef staat. Hij staat 4,2 graden uit het lood, een ge volg van de zeventiende-eeuwse verbou wing. Voor het onderhoud van de toren is de burgerlijke gemeente verantwoordelijk, net zoals voor het voormalige kerkhof. In de toren hangt een door de gemeente geschonken carillon met acht klokken. Herhaaldelijk werd het kerkgebouw ge restaureerd en opgeknapt. Bijzondere elementen in het kerkinteri eur zijn de kansel, een tiengebodenbord uit 1620, de grafstenen en het Batzorgel uit 1878, dat een eerder orgel uit 1816 verving. Een gedenkbord uit 1623 be waart de herinnering aan een verijdelde aanslag door de Spaanse troepen in dat jaar. Een fraai glas-in-loodraam uit 1658 toont het wapen van IJzendijke, wellicht, naar de suggestie van de heer Prins, een geschenk van koning-stadhouder Willem III. De heer Prins belicht ook de flora en fauna rond het kerkgebouw. Tot die laatste behoren kauwen, gierzwaluwen en vleer muizen. Dr. C. van den Broeke begint zijn bijdrage over de kerkelijke geschiedenis met een terugblik op de viering van het driehon derdjarig bestaan in 1912. Feestredenaar was de toenmalige predikant J.N. Pattist, geboren in Dreischor. Hij werd bekend als de leider van de anti-annexatiebeweging, die kort na de Eerste Wereldoorlog met succes ijverde tegen de aanspraken van België op Zeeuws-Vlaanderen. Hij was ook de auteur van het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Aan de hand van onder meer de kerken- raadsnotulen belicht Van den Broeke de ontwikkelingen waarin hij zijn belangstel ling voor het kerkrecht tot uitdrukking brengt. De eerste predikant kwam in 1606.Vanaf 1668 had de gemeente twee predikanten, hetgeen veel zegt over de om vang, ook in letterlijke zin want de verst ver wijderde kerkgangers woonden 'twee tot drie uur gaans in de omtrek'. Achterin is een lijst van predikanten en kosters te vinden. Ook telde IJzendijke korte tijd een Waalse gemeente. In de achttiende eeuw kregen de katholieken de moge lijkheid bijeen te komen in een kerkschuur, die in 1841 vervangen werd door een kerkgebouw. De Mauritskerk werd in de periode 1992-1993 ingrijpend gerestau reerd en het jaar daarop overgenomen door de Stichting Hervormd Kerkgebouw IJzendijke. Het mooi uitgegeven gedenkboek is een blij vende herinnering én een stimulans om dit fraaie kerkgebouw in stand te houden. J.W.P. Prins (red.), Een Mauritskerk. IJzen dijke, 1614-2014, uitgever: Stichting Her vormd Kerkgebouw IJzendijke, 2014,117 p„ ISBN 978-90-9028498-9, 24,95 (en 5,00 verzendkosten).Te bestellen via: www. nkkerk-ij zendijke.nl.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 24