X /X A #X A A A\ AV AA VA #A VA AA VAX X V Zeeuwse Bibliotheek 24 soort kan men enigszins opmaken wat de leeftijd is van het gebouw dat men be zoekt. Maar oppassen is geboden, het kan zijn dat men te maken heeft met herge bruik van hout met daarin (nog eerder gebruikte) telmerken; de kans bestaat dat men de leeftijd van het gebouw ouder inschat dan de werkelijke. Ook is het belangrijk om na te gaan of de telmerken van de linkse delen van het gebouw iets te maken hebben met die aan de rechter zijde. Schema 1. Zogenaamde Vlaamse telmerken. Kolom II is voor links of rechts. Tot slot Het is buitengewoon boeiend om te zien hoe een eenvoudige sporenkap uit de prehistorie zich ontwikkelde tot een in genieuze kap zoals we die aantreffen aan het einde van de Middeleeuwen. Ruim 40 eeuwen waren nodig om zover te ko men, de ontwikkelingen gingen langzaam maar hebben uiteindelijk wel geleid tot de bouw van kathedralen, gigantisch grote landbouwschuren en monumentale wo ningen waar we uiterst zuinig mee moe ten omgaan. In dit artikel heb ik getracht de grote lijnen te volgen en ben ik, op een uitzondering na, niet ingegaan op het veelvoud van kapconstructies, de namen van de houten onderdelen, de slimme houtverbindingen, de vakmensen zoals de ontwerpers, de timmerlieden en de rol van de gilden. Ik verwijs naar de boeken die in de bronnen zijn vermeld.Vooral het boek "Houten Kappen in Nederland" van H. Janse staat boordevol met informatie. Wil men meer weten over het historisch bou wen in houtconstructies dan is een bezoek aan een openlucht museum een aanrader. Dat kan onder andere in Nederland bij Arnhem, in Finland bij Helsinki, in Frank rijk in de Vogezen bij Mulhouse, in België bij Bokrijk en in de Beierse Alpen bij Kramsach ten zuiden van Innsbruck. Maar vergeet vooral de oude Zeeuwse kerken niet, ook daar is veel te zien en te leren en dat is bovendien vlakbijMen zal versteld staan over de vindingrijkheid van de vaklieden die de houten constructies maakten, over de materialen, de gebruiks artikelen, de gereedschappen en over de vele overeenkomsten en verschillen in de musea. Eeuwenlange ontwikkelingen zijn daar aan vooraf gegaan maar dat weten we inmiddels. Foto 4. Kapconstructie met op het spantbeen het telmerk voor het cijfer 3, wat rechts naast de pennen is aangegeven. Bronnen: G. Berends, Historische houtconstructies in Neder land, Arnhem, 1996. P. Bot, Vademecum historische bouwmaterialen, installaties en infrastructuur, Arnhem, 2009. H. Janse, Houten kappen in Nederland 1000-1940, Delft, 1989. H. Janse, Kerken en torens in Zeeland, Zaltbom- mel, 1969. F. Jilleba, Het Oude Middelburgse Woonhuis, Mid delburg, 1977. J.Jongepier, Zeeland in de prehistorie, Middelburg, 1995. W. Price, Architectuur in Hout, Bussum, 2005. J.A. Trimpe Burger, De Romeinen in Zeeland, Middelburg, 2002. Schema Vlaamse telmerken H. Janse Foto's en illustraties bij dit artikel F.G.C. Rot huizen kolom I kolom II 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Bewaarexemplaar

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 26