(Ge)graven bij de Mozeskerk in Biezelinge 3 I. Haas In de zomer van 2012 zagen de laatste begravingen rondom de Mozeskerk in Biezelinge hun eerste daglicht sinds eeuwen. Op dat moment waren archeo logen van SOB Research aan het werk om de wetenschappelijke kennis over de laatste rustplaats van enkele inwoners van het Zeeuwse dorp in de huidige gemeente Kapelle veilig te stellen. Maar ook voor de geschiedenis van de kerk leverde het archeologisch onderzoek nieuwe inzichten op. Zo krijgen we een boeiende doorkijk naar de mogelijkheden van archeologisch onder zoek voor beheer, behoud en het benutten van religieus erfgoed. Aanleiding De kennisverwerving begon op het mo ment dat de Protestantse Gemeente van Kapelle, Biezelinge en Eversdijk besloot tot een uitbreiding van de Mozeskerk uit 1908 aan de Noordstraat. Onder begelei ding van Architektenburo Roos en Ros uit Goes werd besloten tot een uitbouw aan weerszijden van het schip van de hui dige kerk. De Mozeskerk met de oudere westtoren is een rijksmonument en op het omringende kerkhof bevindt zich een monumentaal familiegraf met vier graven dat ook beschermd is van rijkswege. Door de Protestantse Gemeente werd aanvan kelijk aangenomen dat hiervoor geen belemmeringen bestonden in de bodem. Het archeologische vooronderzoek dat de gemeente toch eiste in de vorm van een bureaustudie en enkele boringen, uitge voerd door Grontmij en Artefact!wees echter al in een vroeg stadium uit dat er een hoge archeologische verwachting was voor vindplaatsen uit de Late Middeleeu wen en de periode daarna tot aan de 19de eeuw. Hoewel werd aangenomen dat de laatste graven aan het einde van de 19de eeuw geruimd waren, werd er botmateri- aal en aardewerk aangetroffen in de bo ringen. Archiefonderzoek bood hier een goede aanvulling op de verzamelde ar cheologische en historische gegevens. Uit het gemeentearchief doken plattegronden op van de voorganger van de huidige kerk. Hieruit bleek dat de middeleeuwse kerk diverse uitbouwen uit verschillende perioden gekend moet hebben, waarvan funderingen vermoedelijk nog deels aan wezig waren. De oudere kerk moet wel kleiner geweest zijn. De huidige west toren is een vervanging van een oudere toren die bij deze kerk hoorde. Aan het begin van de 20de eeuw is de voorganger van de huidige kerk gesloopt. Funderin gen die aan het licht kwamen tijdens het archeologisch proefsleuvenonderzoek dat volgde op de bureaustudie kunnen voor een deel teruggevoerd worden op de plat tegronden uit het gemeentearchief. Zo werd een fundering van de zuidelijke aan bouw van de middeleeuwse kerk gevon den. Enkele bakstenen formaties konden echter niet direct herkend worden op de bekende plattegronden. De datering van de middeleeuwse kerk blijft wel onzeker. Het is bekend dat er al in de 14de eeuw een kapel bestond op deze locatie, maar of dit hetzelfde bouwwerk betreft dat op de Kadastrale Minuutplan van 1811-1832 is afgebeeld is vooralsnog onzeker. Er zijn in het gemeentearchief geen aanwijzingen bekend dat er in de periode van 400 jaar een ander bouwwerk is geweest. Archeologische gegevens zouden dit kunnen bevestigen. Graven De belangrijkste aanleiding voor de gemeente om nog geen vergunning af te ge ven voor de bouw van de uitbreiding betrof de vondst van twee grotendeels intacte begravingen. De begraaf plaats die doorgaans op kerk hoven verwacht kan worden, bleek dus in 1874 niet geheel geruimd te zijn. Daarentegen kunnen de resten van skelet ten ons meer inzicht geven in de bewoningsgeschiedenis van Biezelinge. Daarom werd een vervolg op het proef sleuvenonderzoek ingezet in de zomer van 2012. De opgraving leverde nog eens 19 begravingen op, waarvan de skeletten deels bewaard zijn gebleven. Ook werden meer funderingen aangetroffen. Een stuk muurwerk heeft in ieder geval toebe hoord aan een grafkelder, vermoedelijk uit de 19e eeuw. Het monumentale fa miliegraf dat nog wel behouden is, stond zeker niet op zichzelf. Alle skeletresten bleken te dateren in de 19e eeuw, de laat ste fase van de begraafplaats bij de mid deleeuwse kerk. Het vermoeden bestaat dat oudere resten van de begraafplaats nog intact aanwezig zijn op een grotere diepte. Deze dieperliggende lagen zijn uitgeslo ten van het onderzoek, omdat de versto ring door de geplande nieuwbouw deze niet zullen raken. De 19de eeuwse begra vingen zijn van belang voor onze lokale kennis van het gebruik van het kerkhof in de 19de eeuw. De skeletten zelf zijn slechts globaal onderzocht. De afweging is gemaakt door de gemeente in samen spraak met de Protestantse Gemeente als opdrachtgever dat het beschikbare budget van de opdrachtgever niet toereikend was om kostbaar antropologisch onderzoek uit te voeren op alle skeletresten. Er is daarom een selectie gemaakt met als gevolg dat de kennis over Biezelinge in de periode na de Middeleeuwen tot heden verder aangevuld moet worden door hetzij meer archeologisch onderzoek hetzij door al ternatieve historische disciplines. Omdat deze data vooralsnog niet voorhanden zijn Foto 1Skelet van een man, begraven in de 19e eeuw bij de kerk aan de Noordstraat te Biezelinge. (Foto SOB Research.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 3