4 Foto 2. Gravure van Zacharias Roman uit de 2e helft van de 17e eeuw met een zicht op de dorps kern van Biezelinge. (www.geheugenvannederland.nl) is het niet mogelijk ons een betrouwbaar beeld te vormen van het karakter van de bevolking vanaf de 17de eeuw. De twee volledige skeletten (foto 1) behoorden toe aan mannelijke individuen die zijn gestorven in de leeftijd van circa 45 jaar en 18 jaar. Naast deze mannen zijn er ook resten aangetroffen van diverse kinderen. In tegenstelling tot eerder onderzoek op de voormalige begraafplaats rondom de dorpskerk in Heinkenszand werden kin deren in Biezelinge niet in een afzonder lijke locatie begraven. Bij alle graven lijkt sprake te zijn van kistbegravingen, waar van vele houten en metalen resten getui gen. Een deel van de begravingen heeft bovendien binnen de middeleeuwse kerk en de latere uitbouw gelegen. De vondst van de eerder genoemde grafkelder is hier ook een aanwijzing voor. Ook in Hein kenszand zagen we eerder al ditzelfde fenomeen. Tenslotte heeft het archeolo gisch onderzoek ook een aanbouw van de middeleeuwse kerk aan het licht gebracht die niet is afgebeeld op de Kadastrale Minuutplan van 1811-1832. Dat betekent dat deze aan het begin van de 19e eeuw of eerder moet zijn afgebroken. Dit feit is niet bekend uit overige historische gege vens. Het is niet ongewoon dat middel eeuwse kerken diverse malen verbouwd zijn voordat ze uiteindelijk vervangen werden door een nieuwe kerk. Conclusie Het archeologisch onderzoek vormde een interessante aanvulling op de bouw- historie van de middeleeuwse kerk waar slechts nog afbeeldingen van resten (foto 2). Daarnaast bleek de begraafplaats niet of nauwelijks geruimd te zijn en zullen oudere graven nog goed gecon serveerd aanwezig zijn in de bodem. Het onderzoek in het veld kon zich ook vin den in ruime belangstelling van omwo nenden, leden van de kerkgemeenschap en scholen die zich geïnteresseerd lieten rondleiden door de archeologen (foto 3). Archeologie, gecombineerd met historisch en archiefonderzoek, maakt de historie weer levend en brengt de samenleving, hoe klein dat deel ook is, historisch besef. Hoewel de gemeente gekozen heeft om slechts een selectie van het beschikbare materiaal te onderzoeken is de maatschap pelijke verbinding met de leefomgeving van het centrale monumentale object van Biezelinge verder versterkt. De benodigde ontwikkeling van de uitbreiding van de kerk kon op die manier bovendien re kenen op een groter draagvlak onder de bevolking. Literatuur Benerink, G.M.H., Inventariserend veldonderzoek door middel van proefsleuven uitbreiding Mozeskerk, Noordstraat 4, Biezelinge, Gemeente Kapelle, Hei- nenoord SOB Research, 2012. Van Jole-de Visser, N.J.G. en D'hondt, F.G.R., Archeologisch onderzoek Noordstraat 4 te Biezelinge. Bureauonderzoek met controleboringen in het plan gebied Noordstraat 4 te Biezelinge, uitbreiding Mo zeskerk, gemeente Kapelle, Eindhoven, Grontmij Nederland, 2011. Mientjes, A.C. en Van Wilgen, L.R., Archeologi sche Begeleiding Uitbreiding Mozeskerk, Noordstraat 4, Biezelinge, Gemeente Kapelle, Heinenoord SOB Research, 2013. Foto 3. Groep 5/6 (dubbelgroep) van de Christelijke Basisschool De Linge te Biezelinge krijgt uitleg over het archeologisch onderzoek. (FotoT. Lepoeter-Boes, augustus 2012.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 4