6 Jammer dat over deze plannen niets is te ruggevonden. Enig houvast geeft de kerk (de Ark) op het terrein van Vrederust bij Halsteren (1923), ook van architect Frans Rothuizen, die min of meer laat zien wat voor een kerkgebouw in Goes zou zijn verrezen als zijn ontwerp was uitgevoerd (foto 1). De architect(en) De naam van Frans Rothuizen is hier bo ven al genoemd. F.G.C. (Frans) Rothuizen werd op 24 januari 1881 te Doorwerth geboren, hij was de oudste van het gezin van 11 kinderen. Zijn vader Jan was aan nemer en had een metsel- en timmerbe drijf. Frans Rothuizen volgde van 1895 tot 1898 een driejarige opleiding voor het hand-en lijntekenen aan de ambachts school in Arnhem. Op zijn rapporten uit die jaren komt alleen het cijfer 5 voor, het hoogste dat gegeven kon worden. Aan het eind van elk schooljaar werden prijzen uitgereikt voor de beste leerlingen. Hij kreeg twee keer de eerste en een keer de tweede prijs: boeken die gaan over de burgerlijke bouwkunde en over perspec tief. In 1899 haalde hij in Amsterdam nog een akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in het handtekenen en daarmee werd de opleiding afgesloten. Vervolgens ging hij aan de slag in Loos duinen en in Utrecht als bouwkundig opzichter en tekenaar. De getuigschriften zijn zonder meer goed: er is sprake van een degelijke opzichter en een nette teke naar, hij is oppassend, gewillig en geheel vrij van sterke drank! In 1903 solliciteerde hij naar de functie van gemeentebouw meester in Goes en op 1 juli 1903 werd hij in die functie benoemd met de mo gelijkheid om als particuliere architect werk te mogen uitvoeren. In 1919 werd de functie van gemeentebouwmeester Foto 1De Ark, kerk op het terrein van Vrederust bij Halsteren. opgeheven en veranderd in Directeur Gemeentewerken. Onder zijn leiding werd een groot aantal werken in Goes uitgevoerd zoals uitbreidingsplannen, rioleringen, havenwerken en een flink aantal gebouwen waaronder het belasting kantoor en de ambachtsschool. In 1928 richtte hij met zijn oudste zoon Arend een architectenbureau op. Dit bureau werd ontbonden in 1940 toen Frans Ro thuizen het te druk kreeg met de dienst Bouw- en Woningtoezicht die behalve Goes ook alle dorpen op Zuid-Beveland ging omvatten. Na zijn pensionering op 1 juli 1946 verleende hij medewerking aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft in Goes en Middelburg. Frans Ro thuizen was getrouwd met Sophia Aardse, zij overleed op 11 augustus 1942, Frans Rothuizen overleed op 24 april 1954. Ze zijn beiden in Goes begraven. Er is bij de Westerkerk nog een architect in het spel namelijk Arend Rothuizen, zoals gezegd de oudste zoon van Frans Rothuizen. Arend komt uit een gezin van zeven kinderen en werd geboren op 5 juli 1906 in Goes. Hij volgde het middelbaar onderwijs in Goes en studeerde Bouw kunde aan de Technische Hogeschool te Delft. In de vakanties deed hij veel prak tische ervaring op bij zijn vader die, als de verhalen kloppen, een streng leermeester was. Na zijn afstuderen in 1928 richtte hij met zijn vader een architectenbureau op met als vestigingsplaatsen Goes en later in Middelburg. Dit bureau was verantwoor delijk voor het ontwerp en de realisatie van de nieuwe Westerkerk in Goes. Arend Rothuizen was gehuwd met Sara Dekker, zij overleed op 10 november 1962. Arend overleed op 6 februari 1990, zij werden in Middelburg begraven. De grondaankoop De vraag was waar een terrein gevonden kon worden van voldoende afmetingen voor niet alleen een kerkgebouw maar ook voor een pastorie, een kosterswoning en een fietsenstalling. Het programma van eisen was inmiddels wat uitgebreid! Na enig zoeken werd een terrein gevonden toen mevrouw Marina de Jonge, die op het Ravelijn de Grenadier woonde, bereid was om een flink stuk van haar grond (24 aren) aan de Westwal tegen de redelijke prijs van 5 gulden per m2 te verkopen. Het terrein was betrekkelijk smal maar wel prachtig gelegen langs de vest. De be reikbaarheid was niet optimaal maar zou aanzienlijk verbeteren toen een gedeelte

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 6