hBBHB 10 prominente aanwezigheid in het koor van een gewelfschotel met de afbeelding van de kroning van Maria. Deze gewelfschotel zal zeker met een speciale bedoeling zijn aangebracht, maar voor de veronderstel ling dat de kerk, naast de wijding aan de H. Hubertus, tevens aan de H. Maagd gewijd is geweest, zijn geen schriftelijke bewijzen gevonden.19' Zie de evangeliën. Michaëlskerk, Grijpskerke. (Naar de Aartsengel Michaël). De vorming van de SoW-federatie op 1 januari 2000 heeft tot gevolg gehad dat de gereformeerde kerk vanaf die datum de naam Opstandings- kerk draagt, de hervormde kerk de naam Michaëlskerk. De kerkdiensten van de ondertussen gevormde PKN gemeente worden bij toerbeurt in de beide kerkge bouwen gehouden.20' Zie Daniël 10:13; 21:12; Openbaring 12:7. De Michaëlskerk te Grijpskerke. De Mariakerk te Nisse, aan de zuidzijde van het grootse dorpsplein. Michaëlskerk, Koudekerke. (Naar de Aartsengel Michaël). In het samenwer kingsproces tussen gereformeerd en her vormd is op voorstel van de SoW-raad aan de beide kerkgebouwen een naam gegeven. De gereformeerde kerk werd Immanuëlkerk, de hervormde kerk Mi chaëlskerk. Met de aanvang van het sei zoen 1997/1998, op zondag 7 september 1997 zijn de namen in gebruik genomen. De fusie tussen de beide gemeenten, die op 3 januari 2006 van kracht is geworden, heeft ertoe geleid dat de Immanuëlkerk is verkocht en dat alleen de Michaëlskerk bij de nieuwe kerkelijke gemeente in gebruik is gebleven. De uit de Middeleeuwen daterende Michaëlskerk is tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1572-1574) zwaar beschadigd. Dit heeft geleid tot afbraak en in de ze ventiende eeuw tot bouw van de huidige kerk op dezelfde plaats.21' Nicolaaskerk, Kortgene. (Naar de H. Nicolaas van Myra). De kerk van de smalstad Kortgene was gewijd aan de H. Maagd, een Onze-Li eve-Vrouwe kerk dus. Men heeft er evenwel niet voor gekozen om het kerkgebouw in de huidige situatie de naam 'Mariakerk' te geven. In de plaats daarvan heeft men in 2008, ter gelegen heid van de totstandkoming van de Pro testantse gemeente Kats-Kortgene, het kerkgebouw de naam Nicolaaskerk gege ven. Deze naam heeft men ontleend aan de St. Nicolaaskapel, welke in de Mid deleeuwen in de buurtschap 'Die Streke' Gewelfschotel in het koor van de kerk te Nisse met de voorstelling van de kroning van Maria. (Foto collectie S.J. Meijers). Volgens de inventarisatie van H.J. Kok is van vier kerken in Zeeland bekend dat ze aan St. Michaël waren gewijd, te weten in de zeer dicht bij elkaar gelegen plaatsen Grijpskerke, Koudekerke, Krommenhoeke en Buttinge. Zonder twijfel heeft deze concentratie een specifieke oorzaak gehad. Het kan te maken hebben gehad met de rol die sommige bisschop pen van Utrecht in hun diocees gespeeld heb ben. Mogelijk ook is het gebeurd onder invloed van de norbertijner Onze-Lieve- Vrouweabdij van Middelburg. Maar het blijft gissen. Wel is het zo dat in twee van de vier gevallen de naam Michaëlskerk weer actueel is. De andere twee aan St. Michaël gewijde kerken bestaan al lang niet meer.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 10