11 Het naambord van de Nicolaaskerk te Kortgene. stond, net buiten de smalstad Kortgene. Het altaar en andere voorwerpen uit de kapel zijn later naar de kerk van Kortgene overgebracht.22' Nicolaas (of Nicolaus), bisschop van Myra in Lycië (Turkije) is een vermaard volksheilige, over wie betrouwbare historische gegevens schaars zijn. De verering die hij sedert de twaalfde eeuw in het bisdom Utrecht genoot, overtreft verre die van de andere Oosterse heiligen, zoals St. Catharina en St. George. Dit wordt duidelijk uit het aantal kerken, dat aan ieder van de heiligen gewijd is. Hij leefde waarschijnlijk in de eerste helft van de vierde eeuw. Zijn gegevens zijn vermoedelijk ook vermengd met die over zijn naamgenoot Ni colaas, abt van het klooster Sion bij Myra. De St. Nicolaasverering vond haar oorsprong in het Byzantijnse Rijk, waar sedert de zesde eeuw Myra en Constantinopel de voornaamste centra van deze cultus waren. Daarvandaan drong zij door in Italië, dat vanaf de vroege Middel eeuwen nauwe betrekkingen met Byzantium onderhield. De grote opbloei van de St. Nico laasverering in heel West-Europa moeten we dateren vanaf het einde van de elfde eeuw. In het Oosten vereerde men St. Nicolaas als de heilige, die de in nood geraakte schepen van de ondergang redde. Hij werd daarom de patroon van de zeevarenden. Daarnaast beschermde hij ook tegen gevaren die er van de zee en de rivieren dreigden, zoals watersnood. Naast de beschermer van zeevarenden was St. Nicolaas ook de patroon van de kooplieden en niet te vergeten van de kinderen. Nicolauskerk, Wolphaartsdijk. (Naar de H. Nicolaas van Myra). De uit de Middeleeuwen daterende kerk van het dorp Oostkerke - het tegenwoordige Wolphaartsdijk - die gewijd was aan de H. Nicolaus, is in 1861 afgebroken. Het aanvankelijke plan om de kerk door mid del van een verbouwing aanzienlijk uit te breiden liet men varen. Men koos voor de bouw van een volledig nieuw kerkge bouw op de plaats van de oude kerk. Op De Nicolaaskerk te Kortgene, gezien vanaf de dijk van de Stadspolder. De Nicolauskerk te Wolphaartsdijk. Protestantse gemeente De Ontmoeting Nicolaaskerk Jtokaienst 'zondag 11 .QOuör 0 heol van harte welkom'

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 11