16 nodig zou zijn. Uiteraard was men ook bijzonder nieuwsgierig of de geplande financiën toereikend zouden zijn, de aanbesteding zou duidelijkheid moeten verschaffen. Er was eerder een bod gedaan van fl.30.000,00 voor de oude gebouwen met de terreinen aan de Wijngaardstraat, die zekerheid had men dus al en mis schien zou er nog een hoger bod komen, op zichzelf geen onaardige gedachte. De grote vraag was natuurlijk hoe hoog de aanneemsom voor de kerk zou zijn van de laagste inschrijver. Tien aannemers waren uitgenodigd om een prijs op te geven. Zij deden dit door hun offerte in een gesloten enveloppe in te leveren bij de voorzitter. Een spannend moment brak aan. Nu zou blijken of de ramingen en de begrotingen juist waren geweest en plan nen konden doorgaan of dat er in meer of mindere mate zou moeten worden bezuinigd. In dit laatste geval zou het be tekenen dat tekeningen moesten worden aangepast om over tijdverlies maar niet te spreken. Met luide stem las de voorzitter de bedragen van de inschrijfformulieren voor en groot was de opluchting toen bleek dat de firma W.J. van de Weert en Zn. uit Goes de laagste inschrijver was met een bedrag van fl.87.993,00 gulden; de firma J.J.Jansen uit Middelburg was met een bedrag van fl. 120.500,00 gulden de hoogste inschrijver. De aanbesteding was gelukt, de bouw van de kerk, de pas torie en de kosterswoning kon beginnen. De bouwperiode De aannemer WJ. v.d. Weert en Zonen die op 26 juli de opdracht had gekregen liet er geen gras over groeien en begon al een week later met het egaliseren van het terrein en meteen daarna werden de funderingen van de pastorie en de kosterswoning aangepakt. Met de funde ring voor de toren ging het wat minder voorspoedig. Uit het grondonderzoek was gebleken dat er op een diepte van 3,5 m. onder de bovenkant van het terrein een Foto 7. Gedenksteen in de entree. Foto 9. Het hoogste punt is bereikt. veenlaag aanwezig was. Er bestond een kans dat er extra voorzieningen zouden moeten worden getroffen die in verband stonden met het feit dat de toren op palen zou worden gefundeerd en de kerk met overige gebouwen op een traditio nele fundering. Er was gerekend op 33 houten palen met een lengte van 8 m. die als men ze goed wil houden zo diep moeten worden geheid dat hun koppen onder de laagste grondwaterstand staan. Dat laatste zou niet gaan lukken want er waren waterdichte lagen die het grondwa ter beletten om voldoende hoog boven de paalkoppen te komen. Om geen risico's te lopen werd besloten om over te gaan van houten palen naar betonpalen wat fl. 2.000,00 aan meer- werk opleverde, geen leuk idee zo aan het begin van de bouw. Gelukkig bleef het hierbij, een enkele kleine uitzondering daargelaten. Op vrijdag 29 november werd door de voorzitter van de kerken raad, ds. R.J. van der Veen de eerste steen gelegd (foto 7). Op de foto 8 de kerken raad met ds. van der Veen in het midden samen met de Bouwcommissie en uiterst rechts op de eerste rij met licht-grijze hoed) de architect Frans Rothuizen. Helemaal rechtsachter Arend Rothui zen (ook met hoed) en verder ook veel bouwlieden. Op de achtergrond links de woning van Mevrouw M. de Jonge en in het midden de nieuwe kosterswoning die net onder dak was. De winter van 1929-1930 was mild en het werk vorderde goed. Alleen in de laat ste week van december en de eerste week Foto 8. Foto ter gelegenheid van het leggen van de eerste steen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 16