De Waalse kerk van Vlissingen 19 H. Uil Cees Steutel werd nieuwsgierig naar de lotgevallen van de Waalse kerk in Vlissingen. In 2008 wijdde hij er een artikel aan en nadat de fundamenten van de kerk waren gevonden, ging hij door met zijn onderzoek. De resulta ten ervan zijn samengevat in een fraai uitgegeven boek. Gemakkelijk heeft de auteur het niet gehad want van het archief van de Waalse gemeente is weinig over. Door gebruik te maken van andere archieven en bronnen heeft hij dat gedeeltelijk weten te compenseren. Het begin van de Waalse gemeente ligt in 1572 toen Vlissingen na Brielle de tweede stad was die koos voor de prins van Oranje.Voor militairen, die vanuit Engeland naar Vlissingen werden gestuurd, met daaronder Franstaligen, afkomstig uit Wallonië, preekte Louis d'Outreleau. In Martin Ferret kreeg de gemeente haar eerste predikant. Vanaf 1635 beschikte de Waalse gemeente over een eigen kerkgebouw. Daarvoor werd gekerkt in een deel van de Grote kerk en in de Kleine kerk. De fundamen ten van de Waalse kerk kwamen in 2007 en 2008 tevoorschijn toen ten zuiden van de Dokhaven archeologisch onderzoek plaatsvond. Het was een lang vierkant gebouw, uit baksteen opgetrokken en met rondboogvensters. Een toren ontbrak. Aan de uiteinden van de nok van het dak stonden pirons, houten ornamenten, bekroond met een stenen bol. De fraaie koperen lezenaar voor de voorzanger en voorlezer, met daarop een pelikaan met zijn jongen, is nu aanwezig in de Grote of Sint Jacobskerk. De pelikaan die zijn jongen voedt, kwam ook voor op het kerkzegel. De Waalse kerk beschikte vanaf 1771 over een orgel, waarschijnlijk ge bouwd door de plaatselijke orgelmaker Albertus van Os. In de kerk werd begra ven en aan de muren hingen rouwborden. Bij de opgravingen kwamen skeletten tevoorschijn. Auteur Cees Steutel geeft ook aandacht aan het kerkelijk leven, de families die verbonden waren aan de gemeente, de kerkgangers, zoals de dichter Jean Guépin en de medicus David Henry Gallandat, en uiteraard aan de predikanten.Vlissin gen was de plaats waar de eerste Waalse synode in 1587 bijeenkwam. Deze sy nodes werden bij toerbeurt door heel de Republiek gehouden in steden met een Waalse kerk. Veel is ook te lezen over het kerkelijk leven en de verhouding met de Nederduitse en Engelse gemeenten. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan de Franse scholen. Bij de beschieting van Vlissingen in 1809 werd het kerkgebouw zwaar beschadigd waarna de Fransen de muren afbraken om de stenen te hergebruiken voor de fortificaties van de stad. De Waalse ge meente kerkte daarna in de Engelse kerk, een afgescheiden deel van de Grote kerk. Waren vanaf 1687 twee predikanten aan de gemeente verbonden, vanaf 1803 was dat er nog één: Samuel Theodore Huët (1759-1826), gehuwd met Jacoba Adriana Busken. Zij waren de grootouders van de predikant en letterkundige Conrad Bus ken Huet. In die periode was het aantal leden teruggelopen. In 1823 vertrok de laatste predikant.Twee jaar later werd de gemeente opgeheven en gingen de res terende leden over naar de Nederlandse Hervormde gemeente, die ook de eigen dommen kreeg. Het boek is fraai uitgegeven en royaal geïllustreerd. Het is mede daarom een aanwinst voor de kennis van het verle den van Vlissingen in het jaar dat de stad herdenkt dat zevenhonderd jaar geleden de stadsrechten werden verleend. Ds. Roger-L. Dewandeler, predikant van de Waalse gemeente te Middelburg, schreef het voorwoord. Cees Steutel, De Waalse kerk van Vlissingen, Vlissingen, 2015,165 p., ISBN 978-90- 9028904-5, 13,50.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 19