Zeeuwse Bibliotheek Een onopvallend rijksmonument gerestaureerd G.J. Lepoeter ■L"»iinmnüiÏMi lïsssjïïySS»"?» 20 Met als doel om wettelijke bescherming te bieden aan een aantal waarde volle objecten uit de periode 1850-1945, is in de jaren negentig van de vorige eeuw na een uitgebreide landelijke inventarisatie het Monumenten Selectie Project (MSP) uitgevoerd. Voor de provincie Zeeland heeft dit er in geresul teerd dat een aantal van ruim tweehonderd gebouwen en andere grote en kleine objecten aan de lijst van rijksmonumenten kon worden toegevoegd. In Biezelinge is de in het begin van de twintigste eeuw gebouwde Mozeskerk aan de Noordstraat deze eer te beurt ge vallen.1' En dit niet alleen, op het kerkhof aan de zuidzijde naast de kerk bevindt zich een omheind familiegraf van de fa milie Saaymans Vader. Dit grafmonument is toen apart van het kerkgebouw als rijksmonument aangemerkt, onder een eigen monumentennummer. Als waar dering is in de beschrijving aangegeven: familiegraf van cultuurhistorisch belang en van ensemblewaarde.2) Mr. Pieter Hendrik Saaymans Vader, rechter in Goes, bezat naast zijn woning in Goes vanaf omstreeks 1833 de tot bui tenplaats verbouwde boerderij 'Veld- en Boszicht' in het gehucht Eversdijk bij Biezelinge. Daar bracht de familie de zomerperiode door, totdat de buitenplaats vanaf 1867 als permanent verblijf ging dienen. Binnen de omheining van het familiegraf zien we een viertal uit de negentiende eeuw daterende graven, gedekt door af zonderlijke grafstenen. De grafstenen zijn van bescheiden afmetingen, sober uitge voerd en identiek van grootte en grave ring van de aangebrachte tekst. De graven zijn van de twee echtgenotes van mr. P.H. Saaymans Vader, een zoontje en van Anquira, getrouwe dienstknecht van mr. P.H. Saaymans Vader.y> In het verleden was in het onderhoud van de graven voorzien. De beheerder van de P.H. Saaymans Vader Stichting betaalde hiervoor jaarlijks 8,- aan de kerkvoog dij. In verband met opheffing van deze stichting is in 1957 voor een bedrag van 150,- de verplichting afgekocht.4' Nadat toen nog groot onderhoud werd uitge voerd is gaandeweg verval ingetreden. Dit werd de laatste decennia versneld door de gestage werking van een binnen de om heining staande treures. Die veroorzaakte steeds meer ontwrichting van de graven en van de fundering van de omheining. De kerkenraad heeft aan het verval van het grafmonument op tijd een halt toe geroepen. In 2015 is als sluitstuk van de restauratie en uitbreiding van het kerk gebouw een zeer grondige opknapbeurt uitgevoerd, inclusief het rooien van de veel te groot geworden treures. In een tijd dat het om financiële redenen niet van zelfsprekend is dat allerlei wensen kunnen worden gehonoreerd, is het te prijzen dat in dit geval de wil en de mogelijkheid om de nodige middelen vrij te maken aanwe zig waren. Het resultaat straalt trouwens ook af op het kerkgebouw. Noten 1. De N.H.Kerk werd in 1908 gebouwd op de plaats van de wegens bouwvalligheid afgebroken middeleeuwse kerk. De oude toren was reeds in 1877-1878 door een nieuwe vervangen. 2. Rijksmonument nummer 508049. Num mer Ree 1001742. 3. Jin Anquera was een Chinees, afkomstig uit Macau. De Portugezen stichtten hier in 1557 een handelspost voor de ruilhandel met het Chinese achterland. Dat een regent als Saaymans Vader een huisknecht met een dergelijke exotische afkomst had, paste in een oude Europese traditie. 4. GA Kapelle, archief Herv. Gemeente Bieze linge, inv. nrs. 181,293. !!üUïa"»««Sl!SÜ! Het gerestaureerde grafmonument bij de Mozeskerk. (Foto mevr. T. Lepoeter-Boes). Bewaarexemplaar

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 20