Bestuurszaken Inhoud Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: J. Maliepaard, Benensonstraat 27, 4336 LK Middelburg, tel. 06-53839008, e-mail: johan_maliepaard@outlook.com. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Graauw, voorzitter J. Maliepaard, Middelburg, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester J. Molenaar, Kats, lid Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, rekeningnummer (IBAN) NL24 INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail: sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), F.P. Borggreve (Kats), A. Brugge (Waterlandkerkje), J. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), A.P. Punt (Zierikzee), L. Droste (Baarland), G. van der Wal (Kats). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel- Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail: lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. In dit nummer artikelen over de heden daagse naamgeving van oude protestantse kerkgebouwen, deel II over de Westerkerk te Goes, orgelwerken van de grote Franse componist Rameau en de Waalse kerk in Vlissingen. Terugblik Een hoofdonderwerp in het afgelopen jaar 2015 was voor de Stichting Oude Zeeuwse Kerken de aanpassing van de statuten. In december jl. werd hierover in het Algemeen Bestuur besloten. In de kern betekent het dat er een for mele loskoppeling komt tussen beheer en exploitatie van de kerken in eigen dom. De verantwoordelijkheid voor het beheer van het rijksmonument ligt bij het bestuur van SOZK; de verantwoor delijkheid voor de exploitatie van het gebouw en toebehoren ligt bij de, per kerk bestaande, Plaatselijke Stichting. Tot op heden bestaat het bestuur van deze stichtingen uit de leden van het Dagelijks Bestuur van SOZK. Na de aanpassing is er van deze dubbelfunctie geen sprake meer. Hiermee wordt een duidelijke en strikte scheiding tussen beide verantwoor delijkheden bereikt. Vooruitblik Vanaf dit jaar (2016) zal het bestuur zich meer gaan richten op het naar buiten tre den en zichtbaar worden voor eigenaren van kerkelijk, rijks-monumentaal erfgoed. Als gevolg van vergrijzing en ontkerke lijking en daarmee een sterk afnemend kerkbezoek, maar ook door krimp van de bevolking in het algemeen, komen kerkgenootschappen in de financiële problemen en zoeken naar mogelijkheden om hun kerkgebouw af te stoten of er een herbestemming voor te vinden. De SOZK denkt graag mee in het zoe ken naar oplossingen. Stuur gerust een berichtje naar het hiernaast genoemde mailadres van de secretaris. Wij wensen u leesplezier en houden ons aanbevolen voor onderwerpen waar u in bent geïnteresseerd en waar u wel eens een verdiepingsverhaal van zou willen lezen. Uiteraard zijn ook andere ideeën welkom. Met vriendelijke groet, Het Bestuur Pag. 3 G.J. Lepoeter De hedendaagse naamgeving van oude protestantse kerkgebouwen Pag. 13 F.G.C. Rothuizen De Westerkerk in Goes (deel II) Pag. 18 Siebe Riedstra Orgelwerken van Rameau op het Moreau-orgel Maartenskerk Baarland Pag. 19 H. Uil De Waalse kerk van Vlissingen Frontpagina: De Maartenskerk te Wemeldinge (foto mevr.T. Lepoeter-Boes 2015). Pag. 20 G.J. Lepoeter Een onopvallend rijksmonument gerestaureerd

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 2