5 twistgesprekken overwon. Keizer Maxentius veroordeelde haar tot de marteldood. Historisch staat over haar weinig of niets vast. Catharinakerk, Zoutelande. (Naar de H. Catharina van Alexandrië)De naam Catharinakerk voor het voormalige her vormde kerkgebouw is ingevoerd toen per 1 maart 1998 de federatieovereen komst van hervormd Zoutelande met gereformeerd Meliskerke/Biggekerke van kracht is geworden. In de informatiegids van de SoW-gemeente Zoutelande van september 1998 wordt voor het eerst melding gemaakt van de naam Cathari nakerk.4' Corneliuskerk, Noordwelle. (Naar de H. Cornelius, de 21ste paus van de Ka tholieke Kerk). De hervormde gemeenten van Noordwelle en Renesse vormen al geruime tijd een combinatiegemeente met één predikant.Vanaf de komst van dominee P. Goodijk in 1996 is de kerken raad gaan nadenken over de naamgeving van de beide kerkgebouwen.Voor de kerk in Noordwelle heeft dit er in geresulteerd dat men de naam Corneliuskerk in ge bruik heeft genomen.5' De H. Cornelius was bisschop van Rome (paus) in de periode 251-253. Onder de zware vervolging tijdens het bewind van keizer Decius was hij één van de Romeinse Presby ters. Toen de vervolging luwde, raakte hij in conflict met de strenge in invloedrijke theoloog Novatianus, die overal speurde naar zwakhe den die onder de vervolgingsdruk bij christelijke leiders gebleken zou zijn. Cornelius werd door Novatianus ervan beschuldigd 'libellaticus' (iemand die door corruptie op administratieve wijze zich aan de heidense offerplicht ont trokken zou hebben) geweest te zijn. Van die blaam gezuiverd werd hij zelfs tot bisschop gekozen. Op een synode die Novatianus terug wees, gaf Cornelius richtlijnen voor kerkelijke tucht die ook plaats bood aan barmhartigheid voor wie zich bekeerde van zwakheden. Geerteskerk, Kloetinge. (Naar de H. Gertrudis van Nijvel). De gemeente Kloetinge heeft in feite in de naamgeving het voortouw genomen. Op 29 septem ber 1969 besloot de gemeenteraad de naam Kerkplein te wijzigen in Geertes- plein. Dit met het oog op de per 1 januari 1970 ingaande samenvoeging met de gemeente Goes. Na het gereedkomen van de restauratie in 1973 heeft de kerkenraad aansluitend daarop aan de kerk de naam Geerteskerk gegeven.6' De Corneliuskerk te Noordwelle. De Geerteskerk te Kloetinge. De lindelaantjes op het kerkhof geven aan de kerk een apart cachet. tmm

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 5