fèeertes&erk $rot #emeente Uloetmge <5 6 JBiciiSt op ioiiPaa om 10.00 uur Naast de ingang van de consistorie is het naambordje van de Geerteskerk aangebracht. De Jacobuskerk te Renesse, opgenomen in het Europese netwerk van Jacobuskerken. De Jacobusschelp, ingemetseld in de muurnis bij de hoofdingang van de kerk te Renesse. (Foto Walter Visser). Sint Gertrudis (626-659) - in de volksmond Sinte Geerte was de dochter van Iduberga, die het klooster te Nijvel stichtte. Dit was het oudste vrouwenklooster in de Nederlanden. Gertrudis werd door haar moeder als abdis aangesteld toen zij 21 jaar oud was. Haar biograaf kende haar alle eigenschappen van de ideale abdis toe: 'zij was schoon van aange zicht, maar nog schoner van geest, ongerept van reinheid, vrijgevig in aalmoezen, aan zieken en ouderlingen toegewijd.' Ze onderhield nauwe contacten met Rome. Op dertigjarige leeftijd deed zij afstand van haar ambt en besteedde de resterende driejaar van haar leven aan boete en gebed. Na haar overlijden is een aantal won deren en miraculeuze gebeurtenissen aan haar tussenkomst toegeschreven. De abdij van Nijvel heeft gedurende eeuwen een grote uitstraling gehad. Rond de abdij groeide snel een industriële en commerciële nederzetting met handelsactiviteiten over een groot gebied, met name in de zoutwinning. De abdij had bezittingen in Zeeland, zoals in Yerseke en Rilland. Een relatie met Kloetinge is niet denkbeeldig. Jacobuskerk, Renesse. (Naar de apostel Jacobus de Meerdere). Zie de tekst bij Corneliuskerk Noordwelle. Binnen het kader van de combinatiegemeente Re- nesse/Noordwelle heeft het kerkgebouw van de voormalige hervormde gemeente te Renesse vanaf 1996 de naam Jacobus kerk gekregen. Daar is het niet bij gebleven. De kerk van Renesse is ondertussen opgenomen in het netwerk van Jacobuskerken die dienst doen als pleisterplaats voor de pelgrims die op weg zijn naar Santiago de Com- postella. Sinds 2004 krijgen de bezoe kende pelgrims (ongeveer vijf per jaar) hier een stempel in hun pelgrimspaspoort. Het door Pim Meerhof ontwikkelde pel- grimsstempel heeft de volgende Latijnse inscriptie: Salvatrix seculi, Stella maris, suc- cure en ora nobis. (Redster der eeuw, sterre der zee, kom te hulp en bid voor ons). Deze tekst is ontleend aan het opschrift op de uit 1458 daterende torenklok. In 2006 is als teken van waardigheid van de Jacobuskerk een door pottenbakster Ineke Streefknd vervaardigde Jacobusschelp in de muurnis bij de hoofdingang van de kerk ingemetseld.7' Zie de evangeliën. Jodocuskerk, Oosterland. (Naar de H. Judocus van St-Josse-sur-Mer). Sinds 2006 is de naam in de hervormde gemeente ingevoerd. Het initiatief voor de naamge ving is genomen door de scriba, de heer L. van der Werf. Deze kwam in zijn func tie van uitvaartverzorger in tal van kerken in de omgeving. Het viel hem daarbij op dat vele kerkgebouwen een naam heb- De Jodocuskerk te Oosterland. Het schip van de kerk werd in 1612 door brand verwoest en niet meer herbouwd. De toren valt op door het in deze omgeving weinig voorkomende zadeldak.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 6