7 Het naambord van de Jodocuskerk. ben. Dit bracht hem ertoe voor de kerk te Oosterland de aan de vroegere patroon heilige gerelateerde naam 'Jodocuskerk' te gaan gebruiken, door de naam steeds te vermelden in de kerkelijke informa tievoorziening. Op voorstel van de heer Van der Werf is de naam naderhand ook aangebracht op een bord bij de hoofd ingang van de kerk. Stap voor stap is de nieuwe naam in de kerkelijke gemeente ingeburgerd.8' Judocus moet rond 591 geboren zijn als zoon van koning Domnoneus Judaël van Bretagne en koningin Pritella. Hij had minstens drie broers die heilig werden verklaard. Ook twee van zijn zusters worden als heilige vereerd. Door de edelen uit de omgeving werd op een bepaald moment het koningschap aan hem aangeboden, maar zijn hart ging uit naar een geestelijke levensstaat. Hij leefde twintig jaar lang in het verborgene in het klooster Maël- mon. Rond het jaar 640 werd Judocus door de bisschop van Thérouanne tot priester gewijd. Daarna bleef hij zeven jaar kapelaan bij graaf Haymon. Omdat hij zijn bestaan niet eenzaam genoeg vond, kreeg hij toestemming van de graaf om zich met een leerling Wulmar genaamd te vestigen in een uithoek van zijn landgoed. Ze bouwden een hut en een kapel en eerden acht jaar lang God op engelachtige wijze, aldus de oude boeken. Judocus bezat de gave vriendschap te sluiten met de dieren. De laatste jaren van zijn leven bracht hij door als kluizenaar in de ontoegan kelijke bossen in de omgeving van de monding van de rivier de Canche. Hij overleed in 668 of 669. Het zijn vooral de Angelsaksische bedevaartgangers geweest die de verering van Judocus over het Europa van de Middeleeuwen hebben verspreid. Johanneskerk, Kruiningen. (Naar de evangelist Johannes). De voormalige her vormde kerk van Kruiningen is vanaf de fusie tussen de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente op 1 december 1996 in gebruik bij de gefuseerde ge meente. Vanaf die datum heeft het kerk gebouw op initiatief van de toenmalige predikant Karin van den Broeke de naam Johanneskerk gekregen.9' De naamgeving van de kerk behoeft een nadere toelichting. Volgens de inventari satie van H.J. Kok is het patrocinium van de kerk niet de evangelist Johannes, maar Johannes de Doper. Deze vermelding is gebaseerd op een document in het Vati caans archief te Rome van 17 juni 1486. Afgaande hierop zou het voor de hand hebben gelegen om het kerkgebouw de naam 'Johannes de Doperkerk' te geven.10' Daartegenover geeft C. Dekker in zijn studie over Zuid-Beveland aan dat de kerk van Kruiningen gewijd was aan de evangelist Johannes. Dekker verwijst hier voor naar het Register op de Parochiën van P.M. Grijpink.11' Zie de evangeliën. Johanneskerk, Nieuwerkerk. (Naar de evangelist Johannes). De kerk van Nieu werkerk is gedurende de laatste periode vóór de Reformatie van bijzondere be tekenis geweest. In de kerk werd in 1499 op initiatief van de invloedrijke Anna van Bourgondië, onder andere vrouwe van Duiveland, een kapittel gesticht. Hier- De Johanneskerk te Kruiningen. Naast de kerk het in 1957 geplaatste beeld van Jan Wolkers. Dit beeld houdt de herinnering aan de slachtoffers van de watersnoodramp van 1 februari 1953 levend. De Johanneskerk te Nieuwerkerk. Het schip van de kerk is - waarschijnlijk door een brand in het begin van de zeventiende eeuw - verdwenen. De toren is tijdens de Tweede Wereldoorlog verwoest en in 1975 op dezelfde wijze weer opgebouwd.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 7