8 aan werd in 1501 door de bisschop en de aartsdiaken van de Dom goedkeuring verleend. De naam Johanneskerk is men voor de hervormde kerk gaan gebruiken tijdens de periode van dominee Van den Ban (1981-1987), die het initiatief hiertoe heeft genomen.Tijdens het SoW-proces van hervormden en gereformeerden heeft men daarna aan de gereformeerde kerk de naam Jacobuskerk gegeven, als zijnde de broeder van Johannes. Naderhand is de Jacobuskerk verkocht en nu heeft de Pro testantse gemeente Nieuwerkerk uitslui tend de Johanneskerk in gebruik.12' Johanneskerk, Serooskerke Walcheren. (Naar de evangelist Johannes)De gerefor meerde kerk en de hervormde gemeente zijn in 2002 in de vorm van een federatie samengegaan. Bij die gelegenheid heeft de hervormde kerk de naam Johanneskerk gekregen. Tegelijkertijd heeft men de gereformeerde kerk in het dorp de naam Petruskerk gegeven. Tegenwoordig zijn de beide kerkgebouwen in gebruik bij de Protestantse Gemeente Serooskerke, waarbij de diensten bij toerbeurt in de Johanneskerk en de Petruskerk worden gehouden. In het overleg over het afstoten van één van de beide kerken is nog geen beslissing genomen.13' Johannes de Doperkerk, Oud-Vosse- meer. De hervormde kerk in Oud-Vosse- meer vinden we voor het eerst onder de naam Johannes de Doperkerk vermeld in de Eendrachtbode van 29 augustus 1985. Omstreeks tien jaar daarna is de naam meer gangbaar geworden. Hoewel we niet hebben gevonden dat er sprake geweest is van een min of meer officiële vaststelling, wordt de naam tegenwoordig algemeen gebruikt.14' Zie de evangeliën. Maartenskerk, Baarland. (Naar de H. Martinus van Tours). De hervormde ge meenten van Baarland en 's-Gravenpolder zijn op aanbeveling van de classis in de ja ren negentig van de vorige eeuw samen gegaan in één gemeente. Op 1 januari 2007 is deze gemeente gefuseerd met de gereformeerde kerk van Baarland en de gereformeerde kerk van s-Gravenpolder. De beide voormalige hervormde kerkge bouwen zijn bij de toen nieuw gevormde gemeente in gebruik gebleven. Op besluit van de kerkenraad is de naam van het kerkgebouw te Baarland bij die gelegen- De Johanneskerk te Serooskerke. W. De Maartenskerk te 's-Gravenpolder.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 8