9 if Protestantse V# Kerk DE MAARTENSKERK Is een, uit ca. 1500, bakstenen kruiskerk met een ingebouwde westtoren en is aan de Heilige Martinus gewijd. De windwijzer op de toren, in de vorm van een vis, verwijst mogelijk naar het in de oudheid geheime Ichtus-teken waaraan de gelovigen elkaar (her)kenden. - EREDIENSTEN: Iedere zondag om 10.00 uur. Het informatiebord bij de kerk te 's-Gravenpolder. heid veranderd in Maartenskerk.15' Martinus is één van de eerste niet-martelaren die als heilige vereerd wordt. In het middel eeuwse bisdom Utrecht heeft Martinus, naast de H. Maagd, de belangrijkste plaats ingeno men als patroonheilige van parochiekerken. Dit is terug te voeren op de Frankische invloed in de vroege Middeleeuwen en op de maatregel van St. Willibrord. Deze eerste bisschop van Utrecht wijdde daar omstreeks 695 een kerkje dat later de kathedraal werd. St. Willibrord stelde zijn bisdom onder bescherming van St. Martinus. Martinus is omstreeks 316 geboren in Pan- nonië in Hongarije. Hij werd christen toen hij in Gallië vertoefde als soldaat. Het verhaal gaat dat hij op een kille winterdag te paard de stadspoort van Amiens naderde. Een bedelaar die vrijwel naakt was, keek naar hem omhoog en smeekte om een aalmoes. Martinus nam zijn zwaard en deelde zijn rode soldatenman- tel in tweeën en gaf een helft aan de bedelaar. Kort daarop zag hij in een droom Jezus die sprak: Martinus, je hebt Mij met je mantel be kleed.' Na enige tijd als kluizenaar te hebben geleefd werd hij in 372gekozen tot bisschop van Tours. Tot aan zijn dood in ongeveer 400 heeft hij dit ambt bekleed. Martinus stichtte verschillende kloosters en heeft veel gedaan voor de verbreiding van het evangelie in Frankrijk. Maartenskerk, 's-Gravenpolder. (Naar de H. Martinus van Tours). Zie de tekst bij Maartenskerk Baarland. Evenals het voormalige hervormde kerkgebouw te Baarland is ook het voormalige her vormde kerkgebouw te 's-Gravenpolder per 1 januari 2007 met de naam Maar tenskerk getooid. Hierbij dienen we de kanttekening te plaatsen dat er geen zekerheid is over het feit of de kerk van 's-Gravenpolder destijds inderdaad aan St. Martinus was gewijd. De veronderstelling hierover is gebaseerd op de aanwezigheid in de toren van een uit 1465 daterende klok die de naam St. Martinus draagt. De relatie tussen de patroonheilige en de naam van de torenklok was in vele geval len aanwezig.16' Maartenskerk, Sint Maartensdijk. (Naar de H. Martinus van Tours). Na de restau ratie van het kerkgebouw in 1965 is voor de hervormde kerk de naam Maartens kerk ingevoerd. De kerk is tegenwoordig in gebruik bij de Hersteld Hervormde gemeente. In de plaatsnaam van de smal- stad Sint Maartensdijk (het vroegere Haestinge) is de herinnering aan de pa troonheilige van kerk en stad altijd levend gebleven.17) Maartenskerk, Wemeldinge. (Naar de H. Martinus van Tours). In 1981 is er een federatief samenwerkingsverband tot stand gekomen tussen de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente. Dit kreeg de naam 'Gereformeerd/Hervormde Kerkgemeenschap Wemeldinge'. De kerk diensten werden vanaf die tijd gehouden in het kerkgebouw van de hervormde gemeente aan de Kerkweg, waaraan toen de naam Maartenskerk werd gegeven. Het gebouw van de gereformeerde kerk aan de Noordelijke Achterweg kwam leeg te staan en werd verkocht. De formele ver eniging van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk in PKN-verband, onder de naam 'Protestantse gemeente Wemeldinge' heeft plaatsgevonden op 27 december 2004.18' Mariakerk, Nisse. (Naar de H. Maagd). In Nisse heeft men bij de naamgeving een afwijkende redenering gevolgd. Het idee, om het kerkgebouw voortaan met de naam Mariakerk te benoemen is circa vijftien jaar geleden spontaan ontstaan. De voornaamste aanleiding hiervoor is de De Maartenskerk te Wemeldinge, in een rustieke omgeving buiten de bebouwde kom van het dorp.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 9