mBrnm mi A'k Een standaardwerk over het onderwijs in Zeeland G.J. Lepoeter ïiaÉ 10 Donderdag 3 december 2015 was voor ons redactielid Huib Uil een memorabele dag. Op die dag promoveerde hij aan deVrije Universiteit te Amsterdam tot doctor in de letteren op een allesomvattende studie over het onderwijs in Zeeland en Staats- Vlaanderen over de periode 1578-1801. We zijn bij het verschijnen van een enigs zins omvangrijke studie over een bepaald onderwerp al snel geneigd om van een standaardwerk te spreken. Dat is niet altijd terecht. Op dit boek over het onderwijs is de term 'standaardwerk' echter alleszins van toepassing. Niet zozeer omdat het 860 pagina's beslaat, maar omdat het on derwijs aan de jeugd in een zo belangrijke periode van onze vaderlandse geschiede nis - die van de Republiek - in al zijn fa cetten voor het voetlicht wordt gebracht. De titel van het boek - de scholen syn plan- thoven van de gemeente - is ontleend aan een in 1683 gedane uitspraak van de ker kenraad van Sint Maartensdijk. Het geeft kort maar krachtig aan waar het in het onderwijs in de allereerste plaats om ging: de scholen dienden als kweekplaats voor de kerkelijke gemeente. De Nederduitse Gereformeerde Kerk was als Staatskerk een machtig instituut en maakte in het maatschappelijk leven in belangrijke mate de dienst uit. De Kerk letterlijk maar ze ker ook in figuurlijke zin in het midden, dat was vóór de Reformatie zo geweest en dat was onder de Nieuwe Leer precies hetzelfde. Aan het adagium wie de jeugd heeft, heeft de toekomst hechtte men grote waarde. De overheid erkende de opvoedende wer king van het onderwijs en liftte daarom graag mee op de actieve rol van de Kerk. De door de Staten van Zeeland in 1583 vastgestelde Zeeuwse schoolorde kwam tot stand op basis van een concept van de Zeeuwse classes van de Gereformeerde Kerk. Een groot nadeel was het feit dat er geen leerplicht was. Kinderen van arme ouders, die mee moesten werken om het schamele gezinsinkomen aan te vullen, bleven verstoken van onderwijs. Dat met de kanttekening dat de diaconieën en armbesturen het tot hun taak rekenden om te zorgen dat de kinderen van door hen bedeelde ouders gratis naar school konden gaan. De schoolmeesters stonden onder gezag van de Kerk. Alleen degenen die door de classes waren onderzocht en geschikt wa ren bevonden, konden worden toegelaten. Ze waren gehouden de kinderen in het bijzonder het OnzeVader, de Tien Ge boden, de Artikelen van het Christelijke geloof, het avond- en morgengebed en de gebeden voor en na het eten te leren. Ver der was het onderwijs in de Heidelbergse catechismus van groot belang. De schoolmeester was voluit een kerke lijke functionaris. Op zondag nam hij zijn leerlingen mee naar de kerk en zorgde daar voor de orde. Hij was ook als regel voorlezer, voorzanger en koster in de kerk. Wie kennis neemt van dit boek zal be amen dat er geen discussie mogelijk is over de vraag of we nu de beschikking hebben over een standaardwerk over het onderwijs in Zeeland tijdens de Repu bliek. Of het nu gaat over de verhouding tussen overheid en Kerk, de kwaliteiten van de onderwijzer, de methodiek van het onderwijs, de schoollokalen, onderwijs van armenkinderen, de rol van de ouders of welk ander facet dan ook, het is al lemaal uitgebreid beschreven en gedocu menteerd. Indrukwekkend is een compleet overzicht van alle onderwijsgevenden, per plaats gerangschikt, over de hele periode 1578- 1801. Misschien wel de belangrijkste verdienste van de auteur is de toegan kelijke schrijfstijl en het vermijden van moeilijke woorden. Het boek nodigt uit om te lezen en te blijven lezen, tot leringhe ende vermaeck. Huib Uil, De scholen syn planthoven van de gemeente. Het onderwijs in Zeeland en Staats- Vlaanderen, 1578-1801, uitgever Marberg Media, Bergschenhoek, 2015, 860 p., ISBN 978-90-820494-7-3, 34,95. Het uitgaan van de school in Oosterland, door Cornelis Pronk, 1745. In de deuropening van de school, rechts van de toren, kijkt de schoolmeester toe (GA Schouwen-Duiveland, THA 1015).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 10