14 watergeuzen uitVeere de stad Zierikzee in. Kort daarna werden de altaren uit de kerk verwijderd en kwam er een eind aan de openbare uitoefening van de katho lieke godsdienst.12' Totdat in de nacht van 6 op 7 oktober 1832 de kerk door brand werd verwoest bleef deze voor de protestantse eredienst in gebruik. Op dezelfde plaats werd een aantal jaren later de Nieuwe Kerk ge bouwd. 4.Tholen, Onze-Lieve-Vrouwekerk. Stichtingsjaar 1404, jaar van opheffing ca. 1570. Aantal kanunniken 9. Evenals in Zierikzee was het ook in Tho- len hertog Albrecht van Beieren die het initiatief nam tot stichting van een kapittel. Albrecht van Beieren was onder de graven van Holland-Zeeland de kapittelstichter bij uitstek. Behalve in Zierikzee en Tho- len stichtte hij in 1367 ook de kapittels in Dordrecht en Den Haag. Om in vol doende prebenden voor de kanunniken te voorzien werden de vicariegoederen van Schakerloo en Tholen samengevoegd. Het tot het bisdom Luik behorende Tholen werd in 1559 bij de instelling van het bis dom Middelburg aan dit nieuwe bisdom toegevoegd.13' De beeldenstorm in 1566 kwam in de stad Tholen niet verder dan een mislukte poging. Het kerkgebouw te Tholen is vanaf de Reformatie bij de pro testanten in gebruik. 5. Sint-Maartensdijk, Sint Maartens kerk. Stichtingsjaar 1428, jaar van ophef fing ca. 1577. Aantal kanunniken 13. 3. Zierikzee, Sint Lievensmonster- kerk. Stichtingsjaar 1378, jaar van ophef fing 1573. Aantal kanunniken 18. De Onze-Lieve-Vrouwekerk te Tholen. (Foto T. Lepoeter-Boes, 2015). Zierikzee vanaf de landzijde, zeventiende eeuw. De Sint Lievensmonsterkerk (rechts) met de toren, domineert het beeld. (Uit J. Grooten, Visscher-Romankaart van Zeeland, Canaletto, Alphen aan de Rijn 1973). delburg gevormd met als eerste bisschop Nicolaas de Castro, theoloog aan de Leu vense universiteit en kanunnik van Sint- Marie te Utrecht. Als uitvloeisel hiervan werd in 1561 de Sint Pieters- of Noord- monsterkerk krachtens de pauselijke bul 'Ex injuncto' verheven tot kathedraal en het kapittel aangewezen als kathedraal kapittel. De kapittelheren zwoeren op 25 november 1561 een eed van trouw aan de bisschop. Op 22 augustus 1566 woedde in Mid delburg een beeldenstorm die ook de Noordmonster trof. De geestelijkheid wist nog met grote spoed een deel van de kerkinventaris in veiligheid te brengen, zodat de schade beperkt bleef. Enkele da gen later werd er door aanhangers van de nieuwe leer in de kerk gepreekt. Daarna is de katholieke eredienst in de stad weer hersteld. Op 18 februari 1574 gafMiddel- burg zich over aan de troepen van Willem van Oranje. De katholieke geestelijkheid heeft toen de stad verlaten.11' Na de Reformatie was het gebouw de belangrijkste Protestantse kerk van Mid delburg. Nadat de kerk in de Franse tijd had gediend als kazerne was ze zodanig vervallen dat ze in 1834 werd afgebroken. De kerk stond aan de noordzijde van het Hofplein. Zierikzee was een belangrijke handelsstad en de Sint Lievensmonsterkerk was een belangrijke kerk. Het patrocinium van Sint-Lievens wijst op een oude relatie met de Gentse Sint-Baafsabdij. In 1323 waren er vier pastoors aan de kerk verbonden en in dat jaar werd dit aantal uitgebreid tot acht. In 1378 stelde hertog Albrecht van Beieren dat uit de inkomsten van de kerk gemakkelijk meer dan acht priesters zouden kunnen worden onderhouden. Hij besloot daarom het college van acht priesters uit te breiden en tot kapittel te verheffen. Op 8 augustus 1573 namen

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 14