15 De Westmonsterkerk te Middelburg. (Uit J.J.B. Kuipers e.a. (red.), De onderkant van de Markt, Abcoude 2000). De belangrijkheid van de smalstad Sint- Maartensdijk werd in grote mate bepaald door de aanwezigheid van het kasteel van de heren van Borssele. Stichter van het kapittel in de kerk was de invloedrijke edelman Frank II van Borssele, heer van Sint-Maartensdijk. Reeds in de jaren 1566-1568 was in Sint-Maartensdijk een gereformeerde predikant actief. In 1572 vond in de kerk een beeldenstorm plaats, in 1577 gevolgd door een tweede. Dit betekende het einde van de openbare katholieke eredienst. Sint-Maartensdijk was in 1578 of 1579 de eerste plaats op het eiland Tholen die een vaste predikant kreeg. De kerk is vanaf die tijd bij de protestanten in gebruik geble ven.14' 6. West-Souburg, Sint Maartenskerk. Stichtingsjaar 1457-1460, jaar van ophef fing 1574. Aantal kanunniken 9. De tekst van de stichtingsakte is niet bekend. Er zijn aanwijzingen dat het kapittel in 1454 gesticht is door Adri- aan van Borssele, heer van Brigdamme en Duiveland, en zijn vrouw Anna van Bourgondië, bastaarddochter van hertog Filips de Goede. Meer aannemelijk is dat de stichting heeft plaatsgevonden ter gelegenheid van hun verloving (1457) en huwelijk (1460). In 1573 liep de kerk forse schade op toen de Spanjaarden het nabijgelegen kasteel van Marnix van Sint Aldegonde beleger den. Daarna was het met de katholieke eredienst ter plaatse snel gedaan. In de jaren 1594-1596 werd het koor van het grote middeleeuwse gebouw hersteld en geschikt gemaakt voor de gereformeerde religie. In het begin van de negentiende eeuw liep het zielental van West-Souburg sterk terug. De kerk raakte in die periode sterk in verval met als gevolg dat in 1833 afbraak volgde. Op de plaats van de kerk bevindt zich nu het Marnixplein.15' 7.Veere, Onze-Lieve-Vrouwekerk. Stichtingsjaar 1467, jaar van opheffing 1572. Aantal kanunniken 19. Veere hoorde oorspronkelijk onder de parochie van het aangrenzende Zanddijk. In 1332 werd begonnen met de bouw van een kerk en in 1348 werd de nieuwe parochie Veere gevormd. Hendrik II van Borssele, heer van Veere en Zanddijk, ver zocht reeds in 1452 om de stichting van een kapittel. Deze verheffing vond toen om 'bepaalde redenen' geen doorgang en het bleef op dat moment bij een getij- dencollege met twaalf kanunniken. Pas in 1467 kreeg de kapittelstichting definitieve erkenning. Waarom het getijdencollege hier werd gehanteerd als een tussenfase op de weg naar de kapittelstichting is niet duidelijk. In 1572 werd de kerk definitief door de gereformeerden in gebruik geno men, althans het schip. Het transept was 'wandelkerk' geworden. Op 25 mei 1686 sloeg voor het gebouw het noodlot toe, loodgieterswerk aan het dak veroorzaakte brand. De schade was enorm. Twee jaar later was de kerk in zoverre hersteld dat er weer godsdienstoefeningen gehouden konden worden. De kerk was nu evenwel sterk vereenvoudigd en tot herstel in oude luister is het later niet meer gekomen. De volgende rampdatum was 31 juli 1809. Op die datum werd de kerk tijdens de invasie van de Engelsen dusdanig bescha digd dat ze voor de eredienst onbruikbaar was geworden. Het betekende het einde als kerkgebouw. Daarna heeft het kolos sale gebouw een reeks aan bestemmingen gehad. Tot op de dag van vandaag wordt het silhouet van Veere in belangrijke mate door de Onze-Lieve-Vrouwekerk be paald.16' 8. Middelburg, Sint Maartens- of Westmonsterkerk. Stichtingsjaar 1479, jaar van opheffing 1574. Aantal kanun niken 12. De Westmonster was een kerk die waar schijnlijk dateerde uit de tiende eeuw. Direct en indirect was ze de moederkerk van alle kerken in Zeeland bewesten Schelde. Het kapittel werd op 7 juni 1479 gesticht door de echtelieden Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië. Er waren in de late Middeleeuwen nauwe betrekkingen tussen de Westmonster en het stadsbestuur. De verheffing van de Westmonster tot kapittelkerk was dan ook een belangrijke gebeurtenis die het belang van de stad benadrukte. De verhouding tussen kapittel en stadsbestuur werd nader geregeld in een overeenkomst tussen stad en kapittel van 6 november 1480. Evenals voor het kapittel in de Noord monster was het ook voor het kapittel in de Westmonster door de overgave van de stad aan Willem van Oranje in 1574 einde verhaal. Het kerkgebouw had wellicht een beter lot verdiend, maar al in februari 1575 besloot het stadsbestuur tot afbraak. Men wilde in de stad een groot markt terrein creëren.Veiligheidshalve had men aan Willem van Oranje om toestemming gevraagd. De kerk stond op de plaats waar nu de Markt is.17' 9. Zanddijk bij Veere, slotkapel bij kasteel Zandenburg. Stichtingsjaar 1484, jaar van opheffing ca. 1572. Aantal kanunniken 12. Wolfert VI van Borssele, was als opvolger van zijn vader Hendrik II heer van Veere en Zanddijk. Als een van de meest voor-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 15