16 Het kasteel Zandenburg bij Veere. (Uit J. van Lennep en W.J. Hofdijk, Merkwaardige kasteeien in Nederland, deel II, Leiden 1883). aanstaande edelen was hij ridder in de prestigieuze Orde van het Gulden Vlies. Zijn residentie was het omstreeks 1280 door een voorouder gestichte kasteel Zandenburg. In 1484 verkreeg Wolfert pauselijke toestemming om de kapel van zijn kasteel naar het voorbeeld van de kerk van Veere tot collegiale kapel te ver heffen. Dit tot meerdere eer en glorie van hem zelf en zijn residentie. De kapel was een zelfstandig gebouw dat door een ste nen brug met het kasteel was verbonden. In 1505 werd het kasteel door brand zwaar beschadigd, maar daarna weer in oude glorie hersteld. Nadat Veere in 1572 de zijde van Willem van Oranje had ge kozen, kreeg het kasteel een bezetting van Franse troepen. Op Sandenburch werd een Fransche krijgsbende gelegerd, om de stad [Veere] tot voorpost te dienen, en den vijand van daar verwijderd te houden. Op welke wijze deze vreemdelingen er huis hielden, kan daaruit blijken, dat bij den aanvang der on lusten de kapelle van het kasteel is afgebroken. Reeds in 1575 was het hele kasteel tot een onbewoonbare ruïne verworden. De jaren daarna is het gesloopt.18' 10. Nieuwerkerk, Johanneskerk (ge wijd aan Sint-Jan Evangelist). Stichtings jaar 1499, jaar van opheffing ca. 1575. Aantal kanunniken onbekend. Op 1 augustus 1499 stichtte Anna van Bourgondië, vrouwe van Duiveland, in de parochiekerk van Nieuwerkerk, de be langrijkste kerk op het eiland, een college van priesters die dagelijks de zeven getij den moesten zingen. Jaren geleden had zij samen met haar eerste echtgenoot Adri- aan van Borssele het kapittel van West- Souburg gesticht. Aan de kapittelstichting te Nieuwerkerk werd in 1501 door de bisschop en de aartsdiaken van de Dom goedkeuring verleend. In de stichtingsakte is echter duidelijk sprake van een zeven getij dencollege. Latere bronnen spreken dan weer over een kapittel, kanunniken en een deken. Ook de bisschoppelijke goedkeuring, die voor een zevengetijden- college niet aan de orde was, wijst op de Gezicht op Veere, zeventiende eeuw. De Onze-Lieve-Vrouwekerk torent hoog boven de stad uit. (Uit J. Grooten, Visscher-Romankaart van Zeeland, Canaletto, Alphen aan de Rijn 1973).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 16