Het noodkerkje van Ellewoutsdijk F.G.C. Rothuizen 8 uit Duitsland uit het stroomgebied van de Rijn, en de zijrivieren hiervan, aange voerd en in Dordrecht en Schoonhoven verhandeld. Het werd als Wezels hout aan geduid. In Amsterdam werd veel eiken hout voor handelsdoeleinden verzaagd. Dit werd ook deels weer geëxporteerd. In het oosten van Nederland werd Westfaals hout ingevoerd via Deventer of Hasselt in Overijsel. In het zuiden kwam het eiken hout uit het zuidelijk deel van Brabant en het stroomgebied van de Maas. Dit werd aangeduid als Luiks hout. Ook werd er eik uit de Baltische landen aangevoerd om te voldoen aan de vraag voor de scheeps bouw. Voor een middelgroot schip waren meer dan 3000 bomen nodig. Door deze enorme houthonger werd eikenhout in de late middeleeuwen steeds schaarser. In de Middeleeuwen werd er echter nog volop met eikenhout gewerkt. De meeste middeleeuwse kapconstructies zijn dan ook van eikenhout gemaakt, wat zeker voor kerken geldt. En hiermee hebben we gelijk het instrument in handen om de kappen en hiermee ook het gebouw vrij nauwkeurig te dateren. Ook de dikwijls voorkomende verschillende bouwfasen van kerken kunnen op deze manier wor den onthuld. In deel II zal hier nader op in worden gegaan. Noten 1. Nederlands Centrum voor Dendro- chro nologie, stichting RING. Stichting RING werd in 1993 opgericht door twee organi saties: - het E.A. van Giffen Instituut voor Prae- en Protohistorische Archeologie (IPP, UvA) en de - Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). 2. P.A.F. van Veen en N. van der Sijs, Van Dale Etymologisch woordenboek: De herkomst van onze woorden, Utrecht 1997. 3. De Zonnecyclus van Schwabe is de elfja rige cyclus van de zonactiviteit, waarin het aantal zonnevlekken op de zon varieert. De zonnecyclus houdt zich in de praktijk niet precies aan een gemiddelde van elf jaar. Er zijn recent cycli van slechts zeven en van ruim 14 jaar waargenomen. 4. Van de huidige eiken in Nederland is meer dan 95% zomereik. 5. H. Janse, Houten kappen in Nederland 1000-1940,Amsterdam 1989, pag 24-25. In december 2011 schreef ik in het Bul letin een artikel over het noodkerkje van Ellewoutsdijk. Mogelijk kumt u zich dat artikel nog herinneren. Het ging over een merkwaardig gevormd bouwsel op een boerenerf aan de Westdorpseweg bij Baarland. Het was gemaakt van gebogen metalen golfplaten en van in metselwerk uitgevoerde half-ronde voor- en achter gevel. Het gebouwtje kwam oorspronkelijk uit Ellewoutsdijk, daar had het gedurende 5 jaren dienst gedaan als noodkerkje. Toen het na het gereedkomen van de nieuwe kerk in 1951 overbodig was ge worden, werd het verplaatst naar de West dorpseweg bij Baarland waar het werd gebruikt als landbouwschuur. Ik eindigde mijn artikel als volgt: 'De schuur ziet er nu doorleefd uit. Ze is aan doenlijk, ze zakt wat door en begint flink te roesten. Maar wat wil je als je al meer dan zestig jaar oud bent en zoveel hebt beleefd'. Ik hoopte dat de schuur voor het nage slacht bewaard zou kunnen worden maar ik zag hem wel snel achteruit gaan, na elke storm verwonderde het mij dat hij er nog was. De eigenaar, de heer Alleme- kinders, hield de schuur met kunst- en vliegwerk bij elkaar. Maar de redding was nabij. Ik sprak met de oprichter van het Bevrij dings Museum in Nieuwdorp, de heer K. Traas en vroeg hem wat hij van het idee vond om het kerkje voor een tweede keer te verhuizen en wel naar het aan te leggen park naast het museum. De heer Traas was hier direct voor te vinden, hij nam contact op met de de heer Allemekinders die bereid was om de schuur af te staan ten gunste van het museum. De plannen voor de herbouw werden verder uitgewerkt, de bedoeling was om het gebouwtje voor zoveel mogelijk weer in de oorspronkelijke staat terug te bren gen om het vervolgens te gebruiken voor bijeenkomsten en exposities. Aan de hand van authentiek fotomateriaal en bouwtekeningen zou de restauratie moeten worden uitgevoerd met o.a. de originele gevelindeling en het torentje boven de entree. Daar waar mogelijk zouden de uit de sloop afkomstige materialen opnieuw moeten worden gebruikt, zo nodig geres taureerd en aangevuld. Het plan zou bestaan uit een entree, de Foto 1Voorgevel met spanten.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 8