,c- \Prtl - M£/ Z'-7' v 10 U 1'DUIa.v.* 'IA J v. gereformeerden gehinderd werden in hun geloofsuitoefening. Deze afspraak was van korte duur, want in 1578 werden de kerken door de gereformeerden in beslag genomen. Zo raakten de katholieken van Ovezande hun kerk kwijt. Er wordt vanuit gegaan dat de kerk toen van haar interi eur werd ontdaan. De altaarsteen is zeer recent herontdekt en blijkt onder de voet van de kansel te liggen. De huidige functie van de steen is om de druk van de kansel op te vangen. Het is een witte steen van 1.00 bij 1.30 meter in afmeting. De steen is versierd met kleine Griekse kruisjes. Verdwenen elementen Naast de overkappingen van de herenban- ken zijn ook de gordijnen met hun ko peren gordijnroedes niet teruggekeerd in het interieur. Gordijnen zullen geholpen hebben tegen de koude val van de ramen op de aanwezige kerkgangers. Het klimaat in de kerk heeft geen gunstige uitwerking op textiel. De gordijnen hingen in 2009 in beschimmelde rafels naar beneden. De gordijnroeden waren niet aangepast op de sierlijsten van het stucwerk en ontnamen het zicht op diverse fraaie details in het stucwerk. De roeden en hun bijpassende ringen en houders worden bewaard. Verdwenen is ook de heteluchtblazer die bovenop de overkapping van de heren- banken op het orgel gericht stond. Deze verwarming is nooit functioneel geweest en dat is een zegen voor het orgel. Het orgel kan geen grote schommelingen in temperatuur en luchtvochtigheid in korte tijd verdragen. Hete lucht richting het orgel blazen zou onherstelbare schade aan het orgel hebben veroorzaakt. Als verwar- J M Fragment van het sierplafond met een tekst en en Jan van Steenbergen. ming voor de kerk is gekozen voor een gaskachel (met een zeer grote capaciteit). Met deze kachel kan de temperatuur van de kerk langzaam worden verhoogd door de kachel lang van te voren aan te zetten en de temperatuur slechts stapsgewijs te verhogen. De kachel is geplaatst in de nis die voorheen toegang gaf tot het voor malige noordertransept. Het betreft een gevelkachel omdat een schoorsteenpijp tot onoverkomelijke esthetische bezwaren zou leiden. Ook niet te behouden waren de kussens in de banken; zij waren smal, lang, hard, zwart, door-gestopt met zwarte knopen en gevuld met een papieren stro. De kus- de handtekeningen van de schilders C. van Oosten sens waren teveel aangetast door vocht en schimmel. Het plan bestaat om een wedstrijd uit te schrijven voor de mooiste zitkussentjes voor de kerk. Alle inzendin gen krijgen een plaatsje in de kerk. De twee mooiste worden op de trouwstoelen gelegd. Informatie en contact: www.witarjaentje. nl hetwittekerkje@live.nl of contact@witarj aentj e.nl Noot 1L.M. van der Gouwe, Het Wit Arjaentje, bouwhistorische verkenning, Kloosterzande 2012. In het in bulletin nr. 74 van juli 2016 geplaatste artikel over de kapittelkerken in Zeeland blijkt voor wat betreft het kapittel in de Onze-Lieve-Vrouwekerk te Aardenburg uit onbetrouwbare bronnen te zijn geput. Voor dit kapittel geldt mutatis mutandis hetzelfde als voor het kapittel van Reimerswaal. In Aardenburg is in 1295/96 formeel een kapittel opgericht, maar in de literatuur wordt betwijfeld of het feitelijk ooit daadwerkelijk zover is gekomen. In 1357/58 is opnieuw sprake van de oprichting van het kapittel op ver zoek van graaf Lodewijk van Male. Er is vervolgens een akte uit 1360 waarin graaf Lodewijk afziet van de stichting en dat is ook tegelijk het laatste levensteken van dit kapittel. Met dank aan dr. J.A.E. Kuys, Radboud Universiteit Nijmegen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 10