1976-2016, veertig jaar activiteiten, een impressie G.J. Lepoeter 11 De oprichting van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken - in navolging van enkele andere provinciale stichtingen in de jaren daarvoor - kreeg zijn beslag op 1 oktober 1976. Dat is nu alweer ruim veertig jaar geleden. De directe aanleiding voor de oprichting vormde de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Dit kolossale kerkgebouw kon niet langer blijven staan zoals het ondertussen stond. De leden van de Hervormde gemeente van Zierikzee hadden er daarom tijdens een gemeente-avond mee in gestemd dat het in een desolate toestand verkerende monument in eigendom zou worden overgedragen aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Dit voor de symbo lische prijs van één gulden. De officiële installatie van de stichting vond plaats door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mr. H.W. van Doorn, tijdens een bijeenkomst in de Geerteskerk te Kloetinge op 19 april 1977. De Nieuwe Kerk te Zierikzee De oprichting van onze stichting mar keerde bovendien een mijlpaal, want voor het eerst in de geschiedenis stootte een kerkgenootschap in Zeeland een monu mentaal gebouw af aan een stichting op algemene grondslag. Gedurende de hele periode van veertig jaar is de Nieuwe Kerk voor de stichting een belangrijk object van aandacht gebleven. Dankzij een reeks van ingrijpende herstelwerkzaamheden en een enkele jaren geleden tot stand ge komen geheel vernieuwde inrichting staat het markante gebouw nu in Zierikzee de samenleving als eigentijds en professio neel ingericht multicultureel centrum ten dienste. Dat dit gerealiseerd is, ondanks de zorgen die er in de loop van de jaren meerdere keren geweest zijn, mag zeker re den voor tevredenheid en enige trots zijn. Het is bijzonder prettig om te kunnen constateren dat verenigingen, bedrijven en particulieren sinds het gereed komen in 2014 de weg naar de nu unieke locatie voor uiteenlopende activiteiten weten te vinden. Gelukkig maakt een grote groep enthousiaste vrijwilligers het mogelijk dat de kerk op deze wijze benut kan worden. Andere kerken in eigendom In 1983 werd de Maartenskerk te Baar land van de Hervormde gemeente over genomen. Het uit de Middeleeuwen da terende kerkgebouw was op het moment van de overname in slechte bouwkundige staat. Ingrijpende herstelwerkzaamhe den hebben voor structurele verbetering gezorgd. Met deze overdracht aan de stichting is tevens het beroemde Moreau- orgel aan onze zorgen toevertrouwd. Het geeft veel voldoening dat in de jaren na de overdracht ook aan dit orgel de nodige deskundige zorg besteed kon worden. In 2001 werden twee kerkgebouwen, beide van bescheiden omvang, in eigen dom aan de stichting overgedragen. In de eerste plaats de Nederlandse Hervormde Kerk te Waterlandkerkje, een lieflijk uitziend zaalkerkje, eenvoudig maar waar devol. Het draagt herinneringen aan de periode van de stichting met zich mee, het rumoerige tijdsbestek na de Tachtigjarige Oorlog. Ook in dat jaar de Hervormde kerk te Kats, de zogenaamde Katse Kerk, met het aangebouwde verenigingsgebouw Nieuw- Zeelandhuis. Het is een kleine kerk, pas send in de schaal van een klein dorp. Het van oorsprong uit 1687 daterende gebouw kreeg na een grondige verbouwing in 1870 zijn huidige gedaante. Tussentijds is nog een andere kerk in het bezit van de stichting geweest, namelijk de Hervormde kerk te Hoofdplaat. In een De Nieuwe Kerk in Zierikzee. (Foto: L.M. van der Gouwe.) recentelijk ingepolderd gebied werd deze kerk tegen het einde van de achttiende eeuw gebouwd in het nieuw ontworpen dorp. De overname van de kerk vond plaats in 1995. Het meerdere jaren durend overleg dat aan de overname vooraf is gegaan, is gebleken niet het beste voorte ken te zijn geweest. Onvermoede bouw kundige gebreken hebben de doorslag gegeven in de beslissing om naderhand de kerk over te dragen aan De Steunbeer b.v. te Zierikzee. Met behoud van historische elementen zijn door de nieuwe eigenaar in de kerk wooneenheden ingericht. Het bulletin Al direct na de oprichting was duidelijk dat de stichting geen bestaansrecht had zonder voldoende draagvlak, gevormd door bij het werk van de stichting betrok ken personen, de donateurs. Om de dona teurs van informatie te voorzien over de activiteiten van de stichting en tevens de mogelijkheid te bieden om kennis te ne men van wetenswaardigheden die direct en indirect betrekking hebben op (oude) kerkgebouwen in Zeeland is het bulletin in het leven geroepen. Het eerste nummer van het bulletin verscheen in december 1977. De eerste voorzitter van de stichting, mr. J. van Aartsen schreef hierin over de oude kerk gebouwen: Er doen zich echter meer en meer moeilijkheden voor om deze histori-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 11