12 verdeeld over meerdere bulletins. Éénmaal - bulletin nr. 57, november 2006 - is onder de titel Sporen van de katholieke eredienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken een themanummer van het bulletin ver schenen. Dit nummer is geheel verzorgd door de bekende kerkendeskundige dr. Regnerus Steensma (1937-2012). Het is ongetwijfeld maar een klein aantal van de huidige donateurs dat alle bulletins in bezit heeft. Gelukkig is onder andere in het Zeeuws Archief en in de Zeeuwse Bibliotheek de hele serie altijd voor geïn teresseerden ter inzage. Onderzoekers en auteurs maken er regelmatig gebruik van. Turbulente ontwikkelingen Als we terugzien op de voorbije veertig jaar dan kunnen we constateren dat er met de beperkt beschikbare middelen heel wat De Maartenskerk in Baarland. (Foto: L.M. van der Gouwe. De foto is gemaakt in 2008, de later aan de oostzijde van de consistorie gebouwde toiletvoorziening staat er niet op.) schegebouwen op waardige wijze in stand te houden, omdat de vaak kleine j kerkelijke gemeenten niet of niet meer in staat zijn om de financiële lasten voor zulke monu menten te dragen. Vooral de laatste decen nia wordt glashard en in een snel tempo duidelijk dat het beeld wat toen voor veel mensen een nogal sombere toekomstvoor spelling was, ondertussen grote vormen heeft aangenomen. Al na korte tijd slaagde de redactie er in om regelmaat in het verschijnen aan te brengen: twee nummers per jaar. Op een enkele uitzondering na is dit door de jaren heen zo gebleven. Op het punt van veranderingen in formaat, vormgeving en indeling is altijd een grote mate van terughoudendheid betracht. Om bij de tijd te blijven is enkele keren een restyling uitgevoerd, echter op een zodanige ma nier dat alleen de zeer opmerkzame lezer dit opgevallen zal zijn. Continuïteit en vertrouwdheid zijn de gehanteerde sleutel woorden. De meest opvallende verande ring, de overgang naar een meer eigentijds en fris ogend uiterlijk, is de overgang van de uitvoering in zwart-wit naar full colour geweest. Hadden we een enkele keer op een bescheiden wijze al iets met kleur gedaan, vanaf bulletin nummer 63 is de standaarduitvoering in full colour. Een serie van 75 bulletins, eveneens een bescheiden jubileum. Terugbladerend zien we een grote verscheidenheid aan artikelen voorbij komen. Van artikelen over de geschiedenis van een kerkgebouw tot artikelen over kerkelijk zilver, gebrand schilderde ramen en vele bouwkundige onderwerpen. Enkele uitgebreide artike len over meer algemene onderwerpen zijn gedaan is op het terrein van het behoud van ons cultureel erfgoed en van voorlich ting en informatievoorziening. Maar het is zeker geen reden om voldaan achterover te leunen. Integendeel, we zijn op een punt beland dat er zeer veel in beweging is, veel meer zelfs dan in 1976 vermoed kon worden. De zorgen zijn ook alleen maar groter geworden. Om dit te illustreren wijzen we nog eens op het artikel van D.H.R Koren in bul letin nr. 72 van augustus 2015. Het artikel Project Kerk, Krimp en Kans nadert vol tooiing. Hoe om te gaan met 40 kerkgebou wen in een krimpregio? schetst uitvoerig wat er gaande is. In dit geval in het weste lijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Dit gaat over een zogenaamde krimpregio, een ge bied waar terugloop en vergrijzing van de bevolking uitnodigen om doemscenario's te ontwikkelen. Het maakt het allemaal extra schrijnend. Maar overal elders is de situatie niet of nauwelijks optimistischer te beoordelen. Eén voorbeeld nog van de drastische veranderingen gedurende de laatste de cennia. In bulletin nr. 39 van september 1997 opende G.C. de Bruijn het artikel over de Oostkerk te Middelburg onder de titel Oostkerk feestelijk heropend met de volgende woorden: Eenentwintig maan den had het geduurd, het kerkvolk had zich verzameld in de Concert- en Gehoorzaal, maar toen was het zover. Op 30 mei jl. verrichtte mr. Pieter van Vollenhoven de openingshandeling van de gerestaureerde Oostkerk te Middelburg. Een verhaal vol van optimisme: Een orgelconcert van Bram Beekman en een jongerenprogramma maakten de feestweek rond, naast de feeste- De Nederlandse Hervormde Kerk te Waterlandkerkje. (Foto: H. Verbrugge.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 12