Opening Nieuw-Zeelandhuis, 7 oktober 2016 bestuur is al melding gemaakt van het met het oog daarop wijzigen van de statuten. Er is nu sprake van een formele scheiding van verantwoordelijkheden. De verant woordelijkheid voor het beheer van de rijksmonumenten ligt bij het bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, de verantwoordelijkheid voor de exploitatie is in handen gelegd van de vier plaatselijke stichtingen. Al zijn de vooruitzichten somber, de verwachting is dat onze stich ting ook in de komende jaren op een positieve wijze zal kunnen bijdragen aan het behoud van ons kostbaar bezit aan monumentale kerkgebouwen. De Hervormde kerk te Kats, de zogenaamde Katse Kerk, met het aangebouwde verenigingsge bouw Nieuw-Zeelandhuis. (Foto: L. van der Wal- van Broekhoven.) lijke ingebruikname voor de eredienst. Z.o'n drieduizend personen maakten van die gelegenheden gebruik de kerk te bezichtigen. Nu, bijna twintig jaar later, lezen we het artikel nog eens opnieuw. Het kerkvolk van toen is gedecimeerd, de destijds nog massaal aanwezige en actieve oudere ge neratie is grotendeels van het toneel ver dwenen, aanvulling vanuit de jeugd is er nauwelijks. De gevolgen zijn dramatisch: vanaf januari 2017 blijft het op zondag stil, de kerkdeuren blijven op slot, het in 1783 in gebruik genomen schitterende De Rijckere-orgel zal geen kerkdienst meer opluisteren. Is het symbolisch dat de bekende organist van de kerk Bram Beekman onlangs op te jeugdige leeftijd is overleden? De machtige koepel van de Oostkerk torent prominent boven de omringende bebouwing uit en is nog altijd één van de beeldbepalende elementen van het silhouet van de stad. Maar de toekomst is volkomen ongewis. Vooruitblik Bovenstaande voorbeelden maken het ook allemaal volledig duidelijk dat vanaf nu lange termijn voorspellingen over de gang van zaken op het kerkelijk erf in de komende veertig jaar beter achterwege kunnen blijven. Maar er wordt wel degelijk over toekom stige ontwikkelingen nagedacht en over de wijze waarop slagvaardig gehandeld kan worden. In de mededelingen van het Voorblad van bulletin nr. 57, november 2006. Dit is onder de titel Sporen van de katholieke eredienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken als themanummer van het bulletin verschenen. Deel van de toespraak gehouden door Elly Adriaansz, voorzitter van de Stichting De Katse Kerk bij de heropening van het Nieuw-Zeelandhuis 'Geachte aanwezigen, Over het Nieuw-Zeelandhuis (NZH) - de zaal die aan de kerk en consistorie is gebouwd - is volgens mij al een heleboel gezegd, geschreven en bekend Maar toch memoreer ik graag nog even de oor sprong. Deze ruimte was een geschenk van Nieuw-Zeeland in 1956 na de Waters noodramp en bedoeld als bemoediging voor Kats na alle doorstane ellende. En met de bedoeling om het dorps- en ge meenschapsleven in Kats en omgeving langdurig een hart onder de riem te ste ken. Dit jaar is het Nieuw-Zeelandhuis zes tigjaar oud. Een aantal jaren geleden ontstonden er vanuit de plaatselijke commissie al plannen om het interieur te vernieuwen, dat hoognodig aan een opknapbeurt toe was. Zo waren verschil lende bouwkundige onderdelen van het exterieur zwaar door vocht aangetast en sanitair en keuken verouderd. In deze zaal stonden metalen stoelen en tafels met composieten bovenblad. Hierdoor en door de kunststoffen kastenwand was er met recht sprake van een 'hard' interieur met een vreselijke nagalm waardoor een gesprek nagenoeg ondoenlijk was en repe teren voor muziek en toneel heel lastig. Er bestonden dus al renovatieplannen, maar eigenlijk was de gemeentelijke vergunningsherziening van een paar jaar terug de directe aanleiding tot de huidige renovatie. Toen werden er diverse proble men geconstateerd qua brandveiligheid, elektriciteit en andere zaken. U moet dan denken aan het ontbreken van noodver-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 13