14 Aanwezigen bij de heropening van het Nieuw-Zeelandhuis in Kats, met Interieur van het Nieuw-Zeelandhuis. (centraal) de voorzitter van de SOKZ mr. K.P.T.G. Flos en de wethouder Sociaal Domein van de gemeente Noord-Beveland mevr. A. Slenter. lichting en vluchtsloten, de brandgevaar lijke plafonddoeken en gordijnen en ande re zaken die niet deugden. Deze moesten worden opgelost om het NZH en de Kerk nog van de juiste vergunningen te kunnen voorzien en dus te exploiteren. Wé hebben toen al een aantal investeringen gedaan om alle gebruikelijke activiteiten te kun nen blijven organiseren. En zoals het vaak gebeurt: er wordt ergens een draadje in een stopcontact vernieuwd, er valt een stukje stuuk van de wand en voordat je het weet ben je bezig met een hele verbouwing. Zo verging dat ons ook: de vergunningsherziening met de nodige reparaties bleek het startschot voor de renovatie. Zo kwam er begin vorig jaar weer schot in onze voornemens en zijn de bestaande renovatieplannen en gesprekken met de gemeente weer nieuw leven ingeblazen. Tijdens een van deze gesprekken is toen ook gezegd, "kunnen jullie nu niet een vijftigjarenplan maken zodat jullie niet elke vijfjaar voor subsidie aankloppen?" Want ja, het plafond kwam los, ramen, vensters en lateien waren al een keer her steld, maar weer gedeeltelijk verrot, sani tair en keuken sterk verouderd, de elektri sche installatie telkens overbelast en niet geïsoleerd, een vloer met vochtproblemen, meubilair versleten, enz, enz. Wij hebben toen een begroting van de kosten gemaakt waarop de gemeente ongelooflijk royaal en welwillend rea geerde door ruim een derde voor haar rekening te nemen, in de vorm van subsidietoekenning. De overige gelden moesten wij zelf opbrengen. De Katse Kerk (DKK) had zelf een kleine spaarpot en werd terzijde gestaan door de SOZK. Maar al met al bleef er een financieel gat dat nog gedicht moest worden. Dus onder de voorwaardelijke toezegging van de gemeentelijke subsidie en de garan tie van de SOZK, hebben wij een bank, verschillende fondsen en stichtingen aangeschreven, veelal met positief resul taat. Maar om de begroting echt rond te krijgen was meer geld nodig. Daarom zijn wij een sponsoractie gestart onder bedrij ven, instellingen in de naaste omgeving, inwoners van Kats zelf en weer andere stichtingen. De gemeenteraad gaf rond kerst 2015 groen licht voor de voorgenomen subsi die. For so far so good. Ondanks het feit dat wij nog steeds bezig waren met geld te werven, is de renovatie begin dit jaar gestart. Terwijl ik vooral be zig was met het benaderen van sponsoren in het stille universum van mijn computer, met soms een kleine crisis bij de subsidie aanvragen omdat - anders dan de kerk, het NZH geen monument is en hierdoor veelal niet in aanmerking kwam voor subsidie - gebeurde er iets bijzonders om mij heen. Zo kwam er - ter voorbereiding van de komst van aannemer, stukadoor, installateur, elektricien en andere experts en ter beperking van de uitgaven - een enorme dynamiek op gang van dorpelin gen die mee wilden helpen met het nodige sloopwerk. Een groter contrast tussen de stilte van computer en de kolkende activi teit in het Nieuw-Zeelandhuis oude stijl was niet denkbaar. Plafond, vloerbedek king, tegelwerk en sanitair vielen onder de sloophamer of drilboor. Materiaal werd afgevoerd; nieuw materiaal aangevoerd. Keuken en sanitair werden ontmanteld om het pad voor aannemer, elektricien en installateur en andere deskundigen te effenen. Naast die bouwgroep waren weer andere groepjes bezig: een interieurgroep en een groep die zich met de financiën bezighield. U ziet een nieuwe vloer, kozijnen, meubi lair, sanitair en keuken. Het is fantastisch geworden: een groter contrast met de oude situatie is niet denkbaar. Toch wil ik binnen dit tamelijk grote gebaar van deze geweldige inrichting een heel klein onderdeel noemen, eigenlijk een molecuul binnen de nieuwe situatie. Ik bedoel dan de oplossing die bedacht is voor twee functioneel tegenstrijdige zaken: het ge bruik van de kapstok in de garderobe en de mogelijkheid om de vlizotrap vanaf de zolder in diezelfde garderobe uit te schui ven, wat eigenlijk tegelijkertijd onmogelijk was. Om de kapstok toch in zijn geheel te kunnen gebruiken heeft hij een scharnier gekregen waardoor hij weg kan klappen en er zo ruimte ontstaat om de vlizotrap te laten neerdalen. Voor zo'n creatieve inno vatie ben ik heel gevoelig, vandaar dat ik hem even noem... Al met al mogen we de conclusie trekken, dat dit hele project tot stand is gekomen door een indrukwekkende saamhorigheid en gemeenschapszin. Ook mag ik z;eggen dat met deze renovatie de cirkel voorals nog rond is. Zo werd in 2004 het interieur van de kerk gerestaureerd; in 2008 de tuin heringericht en in 2013 de pastorie opgeknapt en verfraaid met de wandschil dering van Han ter Keurs. En nu deze renovatie als sluitstuk.'

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 14