Kerkinterieurs in Nederland G.J. Lepoeter Een algemene beschouwing en een kritische blik vanuit een Zeeuws standpunt F 15 De voorpagina van het boek Kerkinterieurs in Nederland. (Foto:T. Lepoeter-Boes.) In juni van dit jaar verscheen onder de titel Kerkinterieurs in Nederland een boek waar we, als betrokkenen bij het wel en wee van onze historische kerken, niet omheen kunnen. Het is een gezamenlijke uitgave van Museum Catharijneconvent en de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed. In de verantwoording lezen we: Ker kinterieurs in Nederland is opgezet vanuit de wens een breed publiek kennis te laten maken met de grote rijkdom en diversiteit van de Nederlandse kerkinterieurs. Onte genzeggelijk zijn de initiatiefnemers hierin volledig geslaagd. Vooral het fotowerk (voor het merendeel van de Amsterdamse fotograaf Arjan Bronkhorst) is adembene mend mooi. De veelal paginagrote foto's zijn stuk voor stuk juweeltjes die ieder detail scherp in beeld brengen en voor beelden van groot vakmanschap. Ook de kwaliteit van het drukwerk is meesterlijk. Het boek - deze keer dus zonder de na druk op architectonische en bouwkundige aspecten van het kerkgebouw - geeft een beeld van honderd interieurs. De lezer krijgt geen eenzijdige indruk van uitslui tend middeleeuwse kerken voorgescho teld. Integendeel, de besproken kerkinteri eurs bevinden zich in kerkgebouwen vanaf ruwweg de elfde/twaalfde eeuw tot in de jaren zeventig van de twintigste eeuw. In een aantal gevallen dateert het interieur, al of niet in totaliteit, uit een latere peri ode dan het kerkgebouw waarin het zich bevindt. De in vijf hoofdstukken besproken interi eurs zijn gegroepeerd per periode waarin de belangrijkste interieuronderdelen zijn ontstaan: Middeleeuwen, zeventiende, achttiende, negentiende en twintigste eeuw. Dit betekent automatisch een zo groot mogelijke verscheidenheid van stijl kenmerken. De diversiteit wordt eveneens benadrukt door het feit dat zowel rooms- katholieke als protestantse interieurs van verschillende denominaties de revue pas seren, van interieurs die sprankelen van uitbundige kleurigheid tot interieurs die uitmunten in strakke vormen en lijnen en ingetogenheid. En - belangrijk - naast de christelijke zijn ook de joodse gebedshui zen in ons land in het boek vertegenwoor digd. Uit alles blijkt dat door de opstellers van het boek veel zorg besteed is aan de selec tie. Het is een moeilijke opgave om uit de veelheid aan interessante kerkinterieurs een alleszins verantwoorde keuze van honderd te maken die voor het voetlicht worden gebracht. Om uit het voorwoord te citeren: De zorgvuldige selectie van hon derd kerkinterieurs is gebaseerd op (kerk) historische en kunsthistorische aspecten, liturgische en gebruikswaarden, alsook op gaafheid en representativiteit. Van de honderd interieurs zijn er 52 die ieder vier pagina's beslaan, de andere 48 moeten het ieder met twee pagina's doen. Doordat de beschikbare ruimte groten deels door foto's in beslag wordt genomen, zijn de beschrijvingen noodzakelijkerwijs beknopt gehouden. De teksten - van de hand van een aantal deskundige auteurs - zijn geschreven voor een groter publiek en zoveel mogelijk vrij gehouden van moei lijk vakjargon. Een welkome extra dimensie krijgt het - «iiiiia—BB—fa— Nisse. De schildering van de H. Christophorus in het schip van de kerk. (Foto: Jacqueline Lepoeter.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 15