16 boek doordat verspreid over het boek een aantal interviews is opgenomen. Inter views met mensen die hun warme betrok kenheid uitdragen. Van koster-beheerder tot aartsbisschop, van kerkbestuurders tot parochianen geven ze hun mening over vreugde en verdriet, over zorgen, geloof en optimisme. Zonder enige bedenking verdient dit boek - het nieuwe standaardwerk werd het in de aankondiging genoemd - een warme aanbeveling. Het aandeel van Zeeland Het is vanzelfsprekend dat, wanneer een dergelijk op het hele land betrekking heb bend boek verschijnt, we belangstellend en ook wel kritisch kijken naar de inbreng vanuit onze provincie. We zien dat van de honderd onder de aandacht gebrachte interieurs de grootste concentratie zich bevindt in de provincies Zuid- en Noord- Holland, in mindere mate in Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. Het oosten van het land is spaarzaam bedeeld. Zeeland is met twee kerken in het boek vertegenwoordigd en wel met de Oost- kerk te Middelburg en de Mariakerk te Nisse. Een eerste impulsieve reactie is: teleurstellend weinig. Na een meer nauw keurige beschouwing herzien we onze me ning daarover. De concentraties van waar devolle kerkinterieurs op meerdere andere Nisse. Het beeld van de apostel Johannes in het koor van de kerk. (Foto: Jacqueline Lepoeter.) plaatsen in het land zijn nu eenmaal veel groter. En ook afgezet tegenover de bevol kingsdichtheid van de verschillende gebie den is de verdeling niet onlogisch. Een andere vraag dringt zich aan ons op. Stel dat wij hadden moeten kiezen voor maximaal twee kerken in Zeeland, die op grond van hun bijzondere interieur in het boek opgenomen zouden moeten zijn. Op welke kerken zou de keus dan gevallen zijn? De Mariakerk te Nisse Zonder enige twijfel zouden ook wij heb ben gekozen voor de Mariakerk te Nisse. De laatste tijd hebben we de kerk weer eens enkele malen bezocht. Het blijkt elke keer weer een belevenis van de eerste orde. Om te beginnen het gezicht op kerk en toren, van verre zien we de herkenbare en slanke torenspits de lucht in priemen. Dan de aankomst op het dorpsplein, een harte lijk welkom van de eenden die kwetterend uit de vate klimmen, een paar spelende kinderen op de muziektent, verder welda dige rust en veel ruimte. Enkele van de meest bijzondere elementen in het interieur van de kerk brengen we onder de aandacht. Als we de kerk door de toreningang binnen komen ervaren we meteen de symboliek van de late Middel eeuwen. Op de noordwand van het schip zien we de levensgrote wandschildering van de Heilige Christophorus, vervaagd maar herkenbaar. De dorpeling die een reis ging maken zou niet nalaten eerst door het deurtje in de zuidwand de kerk te betreden, om met een eerbiedige blik op de schildering aan de overzijde de heilige om een voorspoedige reis te bid den. Het zou mooi zijn als er middelen beschikbaar zouden zijn om de schildering in oude luister te herstellen. Dit geldt uiteraard eveneens voor de schilderingen op de triomfboog. Het koor, nu als preekkerk ingericht, is evenals in de periode vóór de Reformatie, centrum van de eredienst. Ons oog valt er als vanzelfsprekend op de beelden van de twaalf apostelen, kunstig uitgesneden in de onder het gewelf zichtbare uiteinden van de kapgebinten. Ze dateren uit de tweede helft van de vijftiende eeuw, de bouwtijd van het koor. Twee aspecten vallen op: symbolisch dragen de apostelen het dak van de kerk en bouwkundig ge ven de beelden een extra dimensie aan de architectuur. Op ongeveer dertig plaatsen in de kust provincies, waar men op grond van de Nisse. De dubbele piscina in de sacristie (nu consistorie). (Foto: Jacqueline Lepoeter.) minder stabiele bodem meestal houten in plaats van stenen gewelven in de kerken aanbracht, zijn vergelijkbare beelden uit de late Middeleeuwen overgebleven. We dienen daarbij te bedenken dat maar op drie plaatsen de complete groep van twaalf apostelen te zien is, waarvan de beelden in Nisse het meest gaaf en herkenbaar zijn door de bijbehorende attributen. De aanwezigheid van de attributen maakt het ons ook mogelijk om te zien dat de plaats van de beelden niet willekeurig is. In de koorsluiting, het dichtst boven het altaar de twee meest vertrouwelijke leerlingen van Jezus, aan de noordzijde Petrus, aan de zuidzijde Johannes. Naast Petrus zijn broeder Andreas, naast Johan nes diens broeder Jacobus. Aan de overige acht apostelen zijn de minder belangrijke plaatsen toebedeeld, vier tegen de noord wand en vier tegen de zuidwand.1' In 1921 werd de kerk gerestaureerd. De bekende decoratieschilder en restaura tor Jacob Por was toen in Nisse om het schilderwerk en de gepolychromeerde sculpturen in de oorspronkelijke toestand terug te brengen. Over de apostelbeelden schreef hij onder andere: Defiguren zijn in lange kleederen gehuld, naar Oostersche wijze, in tunika en pallium. Niet in de strenge rhytmische klassieke vormen, of met de overdrevene beweging van het romaan- sche tijdperk zijn ze gesneden. Niet het oude

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 16