Graauw. Wandschildering in de koorsluiting (1916-1918) van Frans de Vos; de Berg rede van Jezus naar de tekst in Mattheus 5:1-12. (Foto:T. Lepoeter-Boes.) april 1916 de bisschop van Breda machti ging had verleend, met volle overgave in de kerk aan het werk geweest. Hij werd hierbij geassisteerd door Henri Truyens, die eveneens als vluchteling in Graauw verbleef. Het werk van Frans de Vos zou den we eigenlijk moeten beschouwen als een blijvende indirecte herinnering aan de Eerste Wereldoorlog en een ode aan alle Belgische vluchtelingen die ons land toen overspoelden. Ondertussen is Graauw een vrijwel ver stild dorp in een absolute uithoek van het land, op nauwelijks een steenworp afstand van het zich steeds verder uitbreidende havengebied van Antwerpen. Nederlands grondgebied, dat nog wel. Het is de sa menstellers van het boek over de kerkinte rieurs eigenlijk niet kwalijk te nemen dat een onopvallende kerk in zo'n afgelegen dorp buiten beeld is gebleven. Maar spijtig is het wel, want het interieur van deze kerk is meer dan de moeite waard om aandacht aan te besteden en vooral om het voor de toekomst veilig te stellen. Trouwens, de monumentenbeschrijving van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (monumentnummer 509700) geeft aan dat het een rijk voorbeeld is van de negentiende- en twintigste-eeuwse kerkdecoratie en inrichtingen en dat het interieur als zodanig van zeldzaamheids- waarde is.4' De Oostkerk te Middelburg Het is een alleszins imponerend bouw werk, de in het boek onder de aandacht gebrachte Oostkerk. Imponerend als we van verre de koepel boven de omringende bebouwing zien, imponerend als we door de Breestraat recht op de kerk aflopen, imponerend als we er vlakbij staan en langs de machtige muren omhoog kijken. Het is een schitterend voorbeeld van de centraalbouw waarmee het doorbrekend protestantisme zich in de zeventiende eeuw nadrukkelijk manifesteerde. Ge bouwd in de stadsuitleg aan de oostzijde van het centrum van de florerende han delsstad Middelburg, na Amsterdam de tweede stad van de machtige VOC. Het moest een kerk zijn met uitstraling, pas send in een stad als Middelburg in die tijd, die voor iedereen zichtbaar was en indruk maakte. Het was een nieuwe tijd. Niet de aloude en bonte veelkleurigheid, het zien van de beelden, de schilderingen, de schitterende gewaden van priesters en zangers, maar het horen van het Woord, daar ging het om. Niet meer en niet minder dan dat. Het was het enige waar het in de eredienst om ging. Daar was de centraalbouw met zijn compacte vormgeving en sobere in richting het ideale kerkgebouw voor. Ons eigen Pantheonschreef Thomas von der Dunk, kijkend naar het Pantheon in Rome, in de kop van de beschrijving in het boek over de kerkinterieurs. Zoals de basiliek van de HH. Agatha en Barbara te Oudenbosch de kleine Sint Pieter ge noemd wordt, zouden we met enige goede wil in Middelburg inderdaad van het kleine Pantheon kunnen spreken. Een aantal jaren geleden was er tijdens restauratiewerkzaamheden gelegenheid om van dichtbij de draagconstructie die zich tussen de buiten- en de binnenwand van de koepel bevindt, te bezichtigen. Dit heeft de complexiteit van een dergelijk bouwwerk voor leken meer inzichtelijk gemaakt en de bewondering voor de bouwmeesters alleen maar vergroot. Het is duidelijk dat bij de Oostkerk de nadruk op het gebouw en veel minder op het in terieur ligt. Ook de beschrijving van Von der Dunk wijst daar in feite op. Museum Catharijneconvent/Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Kerkinterieurs in Nederland, uitgever WBooks, Zwolle, 2016,396 p., ISBN 978 94 625 8126 5, €49,95. Noten: 1G.J. Lepoeter, Houten gewelfsculpturen in de middeleeuwse kerken in Zeeland, in Bulletin SOZKnr. 60, mei 2008. 2. J. Por, Middeleeuwsch beeldhouwwerk in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Nisse (Z), in Oudheidkundigjaarboek, jrg. 1, 1921. 3. R. Steensma, Sporen van de katholieke eredienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken, in Bulletin SOZK, nr. 57, november 2006. 4. P. Verhuycken C. Kisling (red.), Graauw door de eeuwen, Graauw, 2005; G.J. Lepoe ter, De kerk van de H. Maria Tenhemelop neming te Graauw, in Bulletin SOZK, nr. 71, maart 2015.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 18