Restauratie van de Johannes de Doperkerk en toren te 's-Heer Abtskerke 19 L.M. van der Gouwe Inleiding In 1949 schreef het gemeentebestuur van de toen nog zelfstandige gemeente 's- Heer Abtskerke aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg: De toren verkeert in slechte staat en heeft ook nog enige oorlogsschade opgelopen. Toch zou het nog tot 1954 duren voordat de restauratie kon beginnen, vanwege de beperkte geldmiddelen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapen." De restauratie van de kerk volgde pas tien jaar later in 1964. Ter voorbereiding van de nu recent uitgevoerde restauratie is het panddossier van de kerk en toren bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed (RCE) in Amersfoort ingezien. Met name het dossier van de toren geeft een inkijk in de herstelopvattingen van de architect, die zeer ingrijpend waren. Het is zeker vanuit de huidige restauratiefilo sofie goed geweest dat de Rijksdienst het plan heeft laten aanpassen. Restauratieplan architect Sturm Om tot een restauratie te komen werd architect G.M. Sturm uit Goes inge schakeld. De correspondentie tussen de architect en de Rijksdienst geeft een beeld van enkele opmerkelijke inzichten van architect Sturm.2' Naast de verschil lende gebreken aan het muurwerk van de toren had architect Sturm een groot gedeelte van zijn rapportage gewijd aan de scheurvorming van de toren. De oorzaak hiervan moest worden gezocht in de golvende beweging van de toren als gevolg van het luiden der klokken. Na de constatering hiervan, is dit klokluiden op mijn verzoek stopgezet, aldus architect Sturm. Om deze problemen op te los sen had de architect een restauratieplan ingediend bij de Rijksdienst. Met name de voorgestelde constructieve ingrepen van architect Sturm worden hier nader genoemd: een verankering der muren door middel van verticale gewapend betonstijlen en gewapend beton ring- balken op de hoogte der vier vloeren; het maken van vier vloeren op deze ringbalkconstructie door middel van gewapend beton segmentbalken; het vervangen van de oude spits door een geheel nieuwe; het vervangen van de bestaande klok kenstoel door een ijzeren dito. Het plan kwam erop neer dat de archi tect voorstelde om de gemetselde toren binnen te voorzien van een betonskelet met betonvloeren. Dit om de toren in constructief opzicht stabiel te maken. Bezoek Rijksdienst aan toren De genoemde ingrepen waren voor de heer Wisse van de Rijksdienst aanleiding om op zaterdag 9 december 1950 af te reizen naar 's-Heer Abtskerke om de toren te bezoeken. Tijdens dit bezoek gaf architect Sturm uitleg over zijn herstelplan. De heerWisse merkt hierover het volgende op: Het houtwerk van de spits is, behalve de bebording, van eiken. De stijlen, balklaag en ribben verkeert in een vrij goede conditie. Alleen de stijlen hebben aan de onderzijde, dus waar zij op de muurplaat constructie staan, wat geleden door inwatering. Het houtwerk heef uiteraard wel spintkanten, De gerestaureerde toren in 's-Heer Abtskerke. (Foto: W.A. Wieten, 2016.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 19