De toren viel toen onder de categorie 'kerkgebouwen'. Het plafond van deze regeling was gesteld op 699.999,- waarvan dan ook weer 30% subsidie kon worden verkregen. Dit betekende voor de toren 30% van 330.000,- is 99.000,- aan subsidie. Gelet op deze situatie heeft de gemeente Borsele de aanvraag Brim-2010 ingetrokken en een nieuwe aanvraag op basis van het Brim- 2011 ingediend. Wegens overvraging heeft er een loting plaatsgevonden en is de toren afgewezen. Vanwege een op handen zijnde regeling heeft Borsele vervolgens hier zijn pijlen op gericht. In 2012 heeft staatssecretaris H. Zijlstra bestuurlijke afspraken gemaakt via het Interprovinciaal Overleg (IPO) over de restauratie van rijksmonumenten. Ook zijn toen financiële middelen beschikbaar gesteld door het rijk. De provincie Zeeland heeft vervolgens voor de verstrekking van subsidie aan rijksmonumenten een regeling ontwikkeld. Om tot een selectie te komen heeft de provincie een aantal criteria vastgesteld. Gelet op het gevoerde overleg had Borsele goede hoop dat er in 2015 budget beschikbaar gesteld kon worden voor de toren. Om hiervoor in aanmerking te komen heeft Borsele in de zomer van 2014 een aanvraag ingediend bij de provincie Zeeland. Dit heeft ertoe geleid dat Borsele eind oktober 2014 de subsidiebeschikking mocht ontvangen. De subsidiabele kosten waren vastgesteld op 336.765,68 exclusief BTW. De subsidie bedraagt 70% van de subsidiabele kosten, zodat de provincie maximaal 235.736,- bijdraagt aan de restauratie. Aanbesteding Zodra de financiën rond waren is begon nen met de voorbereidingen voor de aanbesteding. Bij restauraties, waarbij de kerk van de kerkelijke gemeente is en de toren van de gemeente Borsele, is het uitgangspunt om gezamenlijk op te trekken. Dit geeft enerzijds een financieel voordeel en het zorgt voor de minste overlast naar de omwonenden. Ook bij deze restauratie is op die manier samengewerkt. De werkzaamheden aan de kerk en de toren zijn als twee aparte werken gelijktijdig in de markt gezet. Bouwgroep Peters uit Middelburg bleek de laagste inschrijver, waarna de werken in het voorjaar van 2015 zijn gegund. Bouwen steiger In juni 2015 is Bouwgroep Peters begon nen met het plaatsen van de steiger rond de toren. Dit in eerste instantie tot de hoogte van de omloop van de spits. Om de steiger stabiel te krijgen en om het dak van het schip te ontlasten zijn zoge naamde bruggen geplaatst, dwars door de toren, ter plaatse van de galmgaten. Hiervoor zijn eerst alle galmborden uit de toren verwijderd. Verder is het uur werk verwijderd, zodat men dit niet kon beschadigen tijdens de restauratie en ook het achterliggende muurwerk aangepakt kon worden. Na de bouwvakvakantie is de steiger verder verhoogd tot de boven kant van de spits. Op dat moment is ook de haan van de toren verwijderd. Aanpak metselwerk Nadat de steiger was geplaatst zijn de gevels van de toren geïnspecteerd om een gevoel te krijgen bij het metselwerk. Dit om te bepalen welke stenen zo ver Versleten' waren dat deze uitgehakt moeten worden en welke stenen nog een fors aantal jaren mee konden tot een volgende restauratie. Zodra dit op het netvlies stond, zijn er een paar steigerslagen (verdiepingshoogte per steigerniveau) als referentie aangewezen. De gevels zijn vervolgens steen voor Schematische doorsnede van de klokkenzolder en spits, waarbij de nieuwe toegang via de klok kenstoel is ingetekend. Verder is op de tekening de extra aangebrachte balustrade te zien ter plaatse van de omloop. (Illustratie: H. Ruissen van Rothuizen Stedenbouwkundigen en Architec ten, 2015.) Kap schematisch getekend 200X290. 200X290 j 600 1130 AANZICHT KLOKKENSTOEL

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 23