22 De nieuw gebakken kloostermoppen worden pasklaar gemaakt om in te boeten in het bestaande metselwerk. (Foto: L.M. van der Gouwe, 2015.) steen bekeken en beklopt. De slechte stenen werden gekwalificeerd als A, de twijfelgevallen als B en goed metselwerk als C. Op dat moment werd gelijktijdig bepaald welke steen uitgehakt moest worden, dus de A kwalificatie. Deze werden aangekruist. Ook de B kwalificatie is in beeld gebracht door deze te markeren. Bij de B kwalificatie is vervolgens ingezoomd, om te bepalen welke stenen behouden konden worden en welke steen uitgehakt moest worden. Daarna zijn de gevels ter plaatse van de referentieslagen uitgebreid besproken met de uitvoerder en de hakkers, zodat ook zij hetzelfde gevoel kregen bij het metselwerk. Met deze referentie zijn de hakkers vervolgens begonnen met de hakwerkzaamheden. Bakken kloostermoppen Op basis van de referentieslagen werd het aantal stenen geschat dat vervangen moest worden. Uit de schatting bleek dat er ruim 3.000 kloostermoppen nodig waren. Na de bestelling duurde het circa zes weken voordat deze gevormd, gedroogd, gebakken en geleverd konden worden. Daarom kon niet gewacht wor den tot het aantal stenen exact bekend was. De kloostermoppen bij de toren komen voor in drie maatvoeringen. Dit betekent dat er drie verschillende maten kloostermoppen besteld zijn. Verder werd gekeken naar het kleurenpalet van de toren, om de nieuwe stenen hierop af te stemmen. De kloostermoppen zijn gebakken bij Steenfabriek Randwijk te Heteren. Aanpak spits Nadat de spits ontdaan was van haan, kruis, leien en loodwerk is deze grondig geïnspecteerd om de houtconstructie te controleren op aantasting. Uit de inspectie is gebleken dat de conditie van de spits goed te noemen is. Dit heeft tot gevolg gehad dat er weinig houtherstel plaats heeft gevonden. Vervolgens zijn de leidekkers begonnen met het aanbrengen van de nieuwe leien en loodstukken ter De aangebrachte galmborden, nadat het houtwerk is gerestaureerd en voorzien is van een grondige schilder beurt. (Foto: L.M. van der Gouwe, 2015.) plaatse van de hoeken van de dakvlakken van de spits. Tussentijds hebben wij aan de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed (RCE) voorgesteld om het hoekde- tail van de overgang van het ene dakvlak naar het andere te wijzigen. Dit om een beter waterkerende constructie te krij gen. De RCE heeft hiermee ingestemd. Bovenin de spits zat een luik voor de vlaggenmast. Dit luik was al geruime tijd buiten gebruik. Gezien de kwetsbaarheid is besloten om het luik buiten gebruik te stellen. Aan de buitenzijde is het dichtgelegd met leien en hierdoor niet meer waarneembaar. In het interieur van de spits is het nog te zien als bouwspoor. Verder zijn er ladderhaken ingedekt in het leiwerk, zodat de Monumentenwacht Zeeland de spits jaarlijks aan de buiten zijde visueel kan inspecteren. De boven kant van de spits werd voorzien van een loden muts, waarover de baleinen met het kruis geplaatst werden. Daarna werd het kruis bekroond met de opnieuw vergulde haan en bol. Zodra de haan was geplaatst zakte de steiger tot omloop hoogte en was het eerste resultaat van de restauratie zichtbaar. Toegankelijkheid toren Tot voor de restauratie kon men boven op de toren komen door via de trap-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 24