ié W-? P' Sfev 23 toren naar boven te klimmen. Deze trap kwam, via een luik, buiten uit ter plaatse van de omloop. Deze trap stopt eigenlijk te vroeg, waardoor mensen zich omhoog moesten drukken door een (te) kleine toegang. Ruimte om deze situatie te verbeteren bij de traptoren ontbrak. Daarom is nu gekozen voor een nieuwe route. Deze is als volgt. De toren wordt net als in de oude situatie betreden via de traptoren. Ter hoogte van de klokken stoelzolder wordt de traptoren verlaten en wordt de nieuwe route gevolgd. Deze begint met een opstap om op het portaal van de klokkenstoel te komen. Vervolgens gaat de route door het portaal. Om dit mogelijk te maken zijn enkele schoren verwijderd. Zoals eerder in dit artikel vermeld, is bij de vorige grootschalige restauratie van de toren in de jaren vijftig van de vorige eeuw de klokkenstoel geheel vernieuwd. Hierdoor is de monumentale waarde van de eikenhouten constructie minder groot, waardoor ingrepen en aanpas singen aan de stoel in het kader van een goede monumentenzorg bespreekbaar zijn. De klokkenstoel bestaat uit vier zware portalen, voorzien van schoren. Nadat de constructeur de nieuw beoogde opzet constructief had doorgerekend bleek dat de klokkenstoel zodanig was overgedimensioneerd dat er uit één portaal een paar schoren konden worden verwijderd zonder verdere gevolgen. Nadat het portaal is gepasseerd gaat de route verder de trap op tot de boven zijde van de klokkenstoel, waarmee een bordes wordt bereikt. Dit bordes is aangelegd bovenop de klokkenstoel. Van hieruit kan weer een trap worden beklommen die uitkomt midden in de spits. Hiertoe is een trapgat gezaagd in de betonvloer. Zoals eerder in dit artikel vermeld is deze betonvloer aangebracht tijdens de restauratie in de vorige eeuw. Vanaf hier is het prachtige interieur van de eikenhouten spits te bewonderen. Er kan dan maar één conclusie worden getrokken. Het is goed geweest dat de Rijksdienst zich ingezet heeft om de spits te behouden. Vervolgens kan vanuit de spits door een reeds bestaand deurtje de omloop worden betreden. De zolders en de spits zijn voorzien van verlichting. Het interieur van de spits is voorzien van grondspots om de kapconstructie aan te lichten. Dit om enerzijds te zorgen voor verlichting voor bezoekers zonder dat dit verblindend werkt en anderzijds om de Onthulling van de ingemetselde steen met inscriptie 'S-HEER ABTSKERKE 2015 door gedepu teerde B.J. de Reu (links) en wethouder C. Weststrate. (Foto: W.A. Wieten, 2016.) indrukwekkende houtconstructie goed waar te kunnen nemen. Om het lood- werk van de omloop te beschermen is een houten vlonder aangebracht. Verder is de omloop voorzien van een balustra de, zodat deze veilig te betreden is. Door deze wijziging is de toren beter (publiek) toegankelijk geworden. Vanaf de omloop kan nu worden uitgekeken over 's-Heer Abtskerke en het Poelgebied. Metselwerk In het najaar van 2015 is de metsel werkrestauratie begonnen. Zodra de kloostermoppen waren afgeleverd door de steenfabriek zijn de metselaars begon nen met het inboeten van de gevels van de toren. Bij het herstel werden de mop pen steen voor steen gepast en, indien nodig, bewerkt en geprofileerd. De met selaars werkten van boven naar beneden, gevolgd door de voegers. Zo werden slag voor slag (stellinghoogte) de metsel- en wegwerkzaamheden uitgevoerd. Eind oktober hebben burgemeester J. Gelok en wethouder C. Weststrate een bezoek aan de toren gebracht om zich te laten informeren over de restauratiewerkzaam heden en de stand van zaken. Door de mooie november-maand en inzet van extra personeel was het herstel van het metselwerk in december 2015 zo goed als gereed. Overige werkzaamheden Inmiddels waren de galmborden in de

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 25