24 timmermanswerkplaats gerestaureerd. Vanwege de weersomstandigheden zijn de borden ook grotendeels geschilderd in de werkplaats. Vervolgens zijn de borden weer in de galmgaten aangebracht. Om duiven en kraaien buiten de toren te houden zijn de galmgaten voorzien van gaaswerk. Voordat de steiger verder kon zakken heeft er afstemming plaatsge vonden over het terugplaatsen van de wijzerplaten. Het torenuurwerk was recentelijk vernieuwd en bij aanvang van de restauratie gedemonteerd en tijdelijk opgeslagen. Vanwege de kwetsbaarheid zijn de werkzaamheden zodanig afge stemd dat men gelijk na het monteren van het uurwerk de steiger liet zakken, zodat dit niet meer bereikbaar was. Op het moment dat de steiger bij deze fase zakte, waren de galmborden en het uurwerk weer zichtbaar in het dorp. En zo werd in de periode december 2015 - januari 2016 de toren weer zichtbaar, nadat de metselaars, voegers en schilders gestaag de toren van boven naar beneden afwerkten. Boven de entree van de toren werd het glas-in-lood opnieuw aange bracht, nadat het glas in de schilderwerk plaats opnieuw was verlood. Interieur kerk De restauratiewerkzaamheden van de kerk betroffen voornamelijk divers stucwerk. Met name een muurvlak in de consistorie en in het koor van de kerk. Omdat het afhakken van het bestaande stucwerk veel stof veroorzaakte werd de rest van het interieur, zoveel als mogelijk, afgedekt met plastic. Hierbij kreeg het orgel speciale aandacht, omdat dit zeer stofgevoelig is. Bovendien kost het veel geld om een orgel schoon te maken. Verder heeft incidenteel voegwerkherstel plaatsgevonden van de vloertegels. Feestelijke afsluiting restauratie kerk en toren Vrijdagmiddag 20 mei 2016 is de res tauratie feestelijk afgesloten. Mevrouw N. de Jonge-Hulshof, secretaris van het college van kerkrentmeesters, wethouder C. Weststrate van de gemeente Borsele, i Hijsen van de vlag door wethouder C. Weststate (links) en gedeputeerde B.J. de Reu, geassisteerd door de heer L.W.J. van Hasselt (rechts). (Foto: W.A. Wieten, 2016.) gedeputeerde drs. B.J. de Reu van de Provincie Zeeland en de heer De Jonge van architectenbureau Rothuizen voer den het woord, ieder vanuit zijn eigen blikveld. De toespraken werden opgeluisterd door muzikale intermezzo's van harpiste Van Dijk. Vervolgens werd de officiële openings handeling verricht door gedeputeerde De Reu en wethouder Weststrate door een ingemetselde steen te onthullen voorzien van het jaartal 2015 als jaar van restau ratie. Daarna was het de eer aan deze bestuurders om als eerste via de nieuwe toegang de toren te beklimmen, boven op de omloop de vlag te hijsen en van het prachtige uitzicht te genieten. Noten 1. J. de Ruiter, 's-Heer Abtskerke, dorp in de Poel, Goes 1997, pag. 30-31. 2. Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, panddossier toren en kerk van 's-Heer Abtskerke, Amersfoort.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 26