r Bestuurszaken Inhoud Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: J. Maliepaard, Benensonstraat 27, 4336 LK Middelburg, tel. 06-53839008, e-mail: johan_maliepaard@outlook.com Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49,4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, rekeningnummer (IBAN) NL24 INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail: sozk@scez.nl Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Graauw, voorzitter J. Maliepaard, Middelburg, secretaris Drs. S. Jongepier, Middelburg, penningmeester Ir. J.J.H.M. Molenaar, Kats, lid Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), L.M. van der Gouwe, Kloosterzande H. Klein Hesseling, Waterlandkerkje Dr. H. Uil, Zierikzee J.H.A. Vermin, Baarland G. van der Wal, Kats Redactiecommissie L.M. van der Gouwe, Kloosterzande Drs. J.P. de Jonge, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle Ir. F.G.C. Rothuizen, Baarland Dr. H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg Redactieadres Drs. J.P. de Jonge, Schoorkenszandweg 29, 4431 PH 's-Gravenpolder, tel. 0113-649296 e-mail: j.p.dejonge@kpnplanet.nl Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GEI Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Frontpagina: Nisse. Het leeuwtje zit fier op de laat-middeleeuw- se kerkbank. Afbeelding hoort bij de het artikel: Kerkinterieurs in Nederland. Een algemene be schouwing en een kritische blik vanuit een Zeeuws standpunt. (Foto: Jacqueline Lepoeter.) Zeeuwse Samenwerking In Bulletin 74 lieten wij u weten dat er een beweging op gang lijkt te komen om Zeeuws-brede samenwerking te zoeken op het gebied van (rijks)monumentale gebouwen als kerken, boerderijen en industriële objecten. Dat is nodig omdat er in toenemende mate monumenten leeg komen te staan, onder andere omdat de eigenaren het financieel niet meer op kunnen brengen. Er moeten dan keuzes worden gemaakt over de toekomst van het gebouw. Herbestemmen is één van de opties, maar dat is zowel economisch als creatief vaak een grote uitdaging. Ook zijn niet alle gebouwen geschikt om te worden omgebouwd tot nieuw gebruik. Aan het begin van het traject moet er meestal aanzienlijk worden geïnvesteerd om het hiervoor geschikt te maken. Dat is een malig geld, maar vervolgens zal ook het verdienmodel tot een meerjarig sluitende exploitatie moeten leiden. Geen sinecure, maar positief is dat er straks mogelijk in brede samenwerking kan worden gezocht naar oplossingen. Er zijn in Zeeland gelukkig enkele voorbeelden bekend waarin particulier geld werd gefourneerd voor herinrichting. Zonder dat geld is het vaak niet mogelijk om die eerste investe ring rond te krijgen. Erfgoedorganisaties zullen ook dat aspect onder de aandacht moeten brengen van het brede publiek. Tegelijkertijd wordt met alle vrijwilligers organisaties cultureel erfgoed gesproken over een krachtenbundeling op het gebied van kennis, communicatie, scholing, des kundigheidsbevordering, fondsenwerving en last but not least werving van vrijwil ligers. Er bestaat een grote variatie in erf goedorganisaties. Zo is er uw eigen Stich ting Oude Zeeuwse Kerken, maar zijn er in Zeeland ook organisaties op het gebied van bunkers, molens, houten zeilschepen, industriële objecten, maritieme zaken, boerderijen, dialecten en streekdrachten. Allen met een eigen bestuur, achterban, vrijwilligers, subsidiestromen en cultuur. Iedereen erkent het nut en de noodzaak om de krachten te bundelen. Gezocht wordt nog naar de wijze waarop. In ons aller belang is dat ons cultureel erfgoed zo goed mogelijk wordt bewaard en als monument, met soms aangepast gebruik, kan worden doorgegeven aan volgende generaties. Wij wensen u leesplezier met deze uitgave van het Bulletin, waarin een keur aan arti kelen is opgenomen en waaraan met grote inzet en nauwkeurigheid is gewerkt. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag. 3 G.J. Lepoeter Verpaupering van een historische dorpskerk voor komen Pag. 4 Barbara van Dijk Ontdekkingen tijdens de restauratie van het Wit Arjaentje Pag. 10 Kapittelkerken in Zeeland Pag. 11 G.J. Lepoeter 1976-2016, veertig jaar activiteiten, een impressie Pag. 13 Elly Adriaansz Opening Nieuw-Zeelandhuis, 7 oktober 2016 Pag. 15 G.J. Lepoeter Kerkinterieurs in Nederland Pag. 19 L.M. van der Gouwe Restauratie van de Johannes de Doperkerk en toren te 's-Heer Abtskerke

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 2