Verpaupering van een historische dorpskerk voorkomen G.J. Lepoeter 3 Het is een understatement als we stellen dat het in snel tempo een schrikbeeld aan het worden is, het kerkgebouw op een centrale plaats in het dorp dat niet meer voor de eredienst wordt gebruikt. Het achterstallig onderhoud is van afstand zichtbaar, iedereen vindt het op zijn minst jammer dat het zover gekomen is en nie mand weet hoe het verder moet. In een aantal gevallen gaat het om kerken van honderden jaren oud, die zowel historisch als uit maatschappelijk oogpunt gezien van grote betekenis zijn. In dit geval gaat het over de voormalige Nederlandse Hervormde Kerk te Ovezan de. Een kerk waarvan de geschiedenis vanaf de stichting van het dorp in de be ginperiode van de veertiende eeuw, met de dorpsgeschiedenis verweven is. Als kapel gebouwd - wat door recent onderzoek bevestigd wordt - werd ze, gewijd aan de HH. Petrus en Paulus, vóór 1442 ingeze gend tot parochiekerk.1' Aan de katholieke periode van de kerk kwam door de komst van de Reformatie in de tweede helft van de zestiende eeuw min of meer abrupt een einde. Zoals op vrijwel alle plaatsen in de omgeving namen de protestanten zonder veel plichtplegingen bezit van het gebouw. Veel later zou blij ken dat deze naasting van het gebouw ter discussie kwam te staan. Tijdens de Ba taafse Republiek werd in de Staatsregeling 1798 bepaald dat het plaatselijk bestuur op basis van de verhouding tussen de de len van de bevolking moest beslissen over de toewijzing van het kerkgebouw. De beslissing viel uit ten gunste van de in de meerderheid zijnde katholieken. Na en kele jaren van onenigheid en het betalen van een afkoopsom wisten de protestanten in 1801 echter hun recht van eigendom op de kerk veilig te stellen.2' Evenals in voorgaande tijden zijn in de ne gentiende eeuw meerdere keren herstel- en onderhoudswerkzaamheden uitgevoerd. Hierbij zijn in de periode 1885-1887 op de wanden oude muurschilderingen ont dekt. Die zijn door ondeskundigheid en desinteresse niet behouden gebleven.3' Gedurende de laatste decennia van de vorige eeuw is de vitaliteit van de ker kelijke gemeente snel teruggelopen. Dit betekende al spoedig dat nauwe samen werking met gemeenten in andere dorpen de enige mogelijkheid was om overeind te blijven. Dit is gebleken maar een tijdelijke oplossing te zijn om het gebouw voor kerkelijk gebruik te behouden. Op zondag 23 februari 2003 ging, nadat er door de SoW-gemeente voor de laatste keer een kerkdienst was gehouden, de deur defini tief op slot. De kerkenraad stelt dan vast dat er een passende bestemming voor het gebouw gevonden moet worden, maar dat is verre van eenvoudig. Zelden komt er nog iemand binnen en er wordt niet geven tileerd. Het al op gang zijnde verval gaat in een versneld tempo verder. Het lijkt een verloren zaak voor het eeuwenoude gebouw. Het duurt tot eind 2009 voordat er een begin van licht aan het einde van de tunnel komt. Mevrouw Barbara van Dijk neemt dan de reeds in particulier bezit zijnde kerk in eigendom over. De nieuwe eigenares stelt zich als uit gangspunt tot doel om de kerk te restaure ren. Niet provisorisch en op een goedkope manier, maar grondig en met behoud van de historische waarden en met het voor uitzicht van een nieuw leven. Ze krijgt de nodige ondersteuning van de gemeente Borsele en van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Maar toch, een schier onmogelijke opgave. Met haar tomeloze inzet, gedrevenheid en gepassioneerd heid bereikt ze wat we nauwelijks voor mogelijk hielden. De kerk staat - met de nieuwe naam Het Wit Arjaentje - weer als een juweel midden in het dorp. En nu: goed voorbeeld doet goed volgen? Met veel genoegen stellen we ruimte in het bulletin beschikbaar voor het bijgaan de verslag van de bevindingen en gebeur tenissen van de laatste jaren. De eigendom van de in goede staat van onderhoud verkerende toren berust bij de gemeente Borsele. Noten 1C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen, Assen 1971, pag. 237-238. 2. J. de Ruiter, Ovezande, eiland in de Zwake, Goes 2002, pag. 37-38. 3. Ir. G. Sophia van Holthe tot Echten, De N.H. kerk te Ovezande en haar muurschil deringen, in Bulletin SOZK, nr. 50 april 2003, pag. 10-18. Ovezande, kopergravure uit Bachiene, 1785. De Hoofdstraat gezien vanuit het oosten. Op de hoek van het kerkhof het (afgebroken) viskot en daarachter de dorps herberg. (Collectie gemeen tearchief Goes, collectie Blok, nr. 29.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 3