Herenbanken voor in de kerk voor aanvang van de restauratie. brokstukken zijn te bezichtigen in de kerk. De huidige kruisbloem is gebeeldhouwd uit een witte natuursteen zodat schilderen niet nodig is en voor schade door vorst niet gevreesd hoeft te worden. De bloem is vervaardigd door Pieter van Staveren; beeldhouwer te Kwadendamme. Hij heeft ook de kruisbloem geplaatst. Daarbij stond hij in een hoogwerker die hem over het bijgebouw heen tot aan de geveltop van de kerk bracht. Tegelijkertijd werd de kruisbloem zelf met een takel naar de top gehesen. Een gevaarlijk karwei omdat onoordeelkundig hijsen de zware kruis bloem tot een sloopbal zou maken die zowel het gebouw als Pieter kon raken. De hijskraanmachinist was echter zeer vak kundig en hees de kruisbloem feilloos op zijn plaats zonder dat de kruisbloem daar bij noemenswaardige slingerbewegingen maakte. Van het plaatsen werd live verslag gedaan door Omroep Zeeland. Interieur: Hardstenen vloer Een deel van de vloer in de kerk, vooraan bij de kansel was afgedekt met beton. Door het beton was een zwarte kleurstof gemengd om de kleur te laten aansluiten bij het hardsteen van de gangpaden en de grafzerken. Deze kleurstof is met de jaren grotendeels verdwenen (door het vele schoonmaakwerk?). Het beton werd weg gebroken. Daaronder werd een vloer met plavuizen aangetroffen van keramische tegels, afgewisseld met enkele hardstenen plavuizen. Over een vrij groot oppervlak was de beton goed aan de plavuizen ge hecht. Tussen de consistorie, de centrale grafzerk en het linker gangpad had het beton niet op de plavuizen aangehecht. Het beton kon daar eenvoudig verwijderd worden terwijl de plavuizen bleven liggen. Toen werd duidelijk dat het een bijzonder fraaie vloer betrof die door het beton was afgedekt. De plavuizen bleken helaas heel bros geworden en ongeschikt om te worden hergebruikt als definitieve vloer. Besloten is om de oorspronkelijke vloer in situ te laten en af te dekken met Bel gisch hardsteen. Dit past niet binnen de gedachte van het tonen van de oorspron kelijke bouwelementen. Hier moest echter een concessie gedaan worden vanwege de bruikbaarheid van het gebouw. De hardstenen kerkdallen die gebruikt zijn voor de restauratie van de vloer, zijn allemaal antieke stenen die met de hand gekapt zijn. In het midden zijn zij dik (afhankelijk van het formaat 5 tot 10 cm dik) aan de zijkanten lopen de dallen bijna messcherp toe. De dallen laten de zestien de- en achttiende-eeuwse grafzerken mooi tot hun recht komen. Bij het wegbreken van het beton kwamen ook de altaarsteen en de kelder te voor schijn. Daarbij werden ook nog gaten in de vloer onder het beton gevonden die aangaven dat er voorheen houten palen gestaan moeten hebben. De plaats van die gaten doet vermoeden dat het om het hekwerk van de voormalige kerkentuin gaat. De plaats (midden in de huidige gangpaden) doet ook vermoeden dat de opstelling van de banken in het verleden anders is geweest. Interieur: Kerkbanken De kerk heeft een bijzondere opstelling van kerkbanken. In het midden bevindt zich een brede rij met banken waarlangs twee toegangspaden naar voren leiden. De rugleuningen van de banken vormen de lessenaars van de banken erachter. Elke bank is aan weerszijden afgesloten met een klein deurtje. De deurtjes gaan dicht met een klosje. De huidige banken zijn allen met elkaar verbonden door lange houten liggers die in de lengterichting van de kerk lopen. Deze liggers worden ondersteund door stapeltjes (keramische) plavuizen om te voorkomen dat de balken in contact komen met het zand van de vloer. Het betreft zeer veel plavuizen, wat erop zou kunnen duiden dat de kerkvloer voorheen helemaal bedekt is geweest met plavuizen in plaats van met de hardstenen kerkdallen. Langs beide lange zijden zijn tegen de wanden banken en lessenaars geplaatst in de lengterichting van de wanden. De kijkrichting van deze banken is haaks op de banken in het midden. De zijbanken zijn toegankelijk via kleine deurtjes in de lessenaars. De deurtjes hebben smeedij zeren handvaten die fraai bewerkt zijn; het zijn kleine handjes die een gedraaid grijpgedeelte omvatten. Het leesgedeelte van de lessenaar moet opgeklapt worden om toegang te verkrijgen tot deze zijban ken. Nadat er is plaatsgenomen kan het leesgedeelte van het lessenaardeurtje weer worden neergeklapt. Zodoende werd geen ruimte verspeeld en was er ook een zitplaats achter elk deurtje. Voorin de kerk bij de kansel waren deze, in de lengte geplaatste, banken voorzien van een over kapping of hemel. Het plafond was van glas en er waren lampen bij beide banken aangebracht. Dit werden de herenbanken genoemd. De overkappingen en hun achterzijde dekten een deel van de ramen af. Het was onmogelijk de ramen achter de banken schoon te maken en voorin de kerk was het een stuk donkerder dan heden het geval is. Er is voor gekozen deze overkappingen niet terug te brengen. Hoewel de banken oncomfortabel zijn en een vaste opstelling kennen (die het gebruik van de kerk beperkt) is er voor gekozen de banken te behouden en op nieuw te schilderen. De sfeer van de kerk wordt voor een belangrijk deel bepaald door de banken. Omdat overal elders kerkbanken in hoog tempo uit de kerkin terieurs verdwijnen wordt de museale en cultuurhistorische waarde van de banken steeds groter.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 7