r-. V '"w l 9 Piscina en ampulnissen. water. De grindkofFers moeten vrij van onkruid en afgevallen blad (in de herfst) gehouden worden, omdat zij anders hun functie (deels) verliezen. Al deze maatre gelen zijn tot op heden nog onvoldoende gebleken om de vochtproblemen van de kerk op te lossen. De financiële bijdrage die mensen in de restauratiepot gestopt hebben zal daarom binnenkort besteed worden aan twee grote ventilatoren die voor de nodige luchtcirculatie zorgen in de kerk. Deze ventilatoren worden verrijd baar zodat ze het gebruik van de kerk niet in de weg staan. Interieur: Piscina en ampullennissen Bij het verwijderen van de lambrisering kwamen vier nissen in beeld. Eén nis rechtsonder de kansel in de oostelijke wand. De functie van deze nis is tot op heden nog niet verklaard. Links naast de kansel (als men de kijkrichting vanaf de kansel de kerk in aanhoudt) werden drie nissen zichtbaar. Een wat grotere gehavende nis en twee kleinere nissen. De piscina (ook wel heilig putje genoemd) en de ampullennissen. De nissen waren onderdeel van de katholieke eredienst en zullen tijdens de hervormde tijd afgedekt zijn geweest. Er is voor gekozen de nissen niet opnieuw te stukadoren omdat het vermoeden bestaat dat de stuc van de nissen oud tot zeer oud is. Zo is een eventueel sporenon derzoek ook in de toekomst nog mogelijk. De ampullennissen lijken nog intact, maar dat geldt niet meer voor de piscina. Er zijn mondelinge beschrijvingen van de originele staat, maar tot op heden is daar nog geen beeldmateriaal van ontdekt. Zo mogelijk wordt de piscina in de toekomst in ere hersteld. Interieur: Middeleeuwse schildering op achterwand De houten wand achter het orgel kent meerdere schilderingen. Goed zichtbaar is de effen laag van grijs-beige. Daaronder bevindt zich een schildering die wellicht overeenkomt met de losse kerkborden die naast de kansel hingen. Bij de losse kerkborden toont het ene bord het Onze Vader en het andere bord de twaalf ge loofsartikelen. Op de wand achter het orgel treffen we aan de rechterzijde (van uit de kansel bezien) de acht zaligheden uit de Bergrede van Jezus. De andere zijde zou de tien geboden kunnen weergeven (met dank aan mevr. ir. R.S. Pekaar van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed voor de informatie). Onder deze schilderingen bevindt zich een schildering van middeleeuwse oor sprong met diep blauw, oranje en blad goud. Deze werd bij toeval ontdekt door het verplaatsten van een afdekkast voor de technische onderdelen van het orgel. Het kleine detail geeft onvoldoende informatie over de voorstelling van de schildering. In de wand bevindt zich ook nog een rozet van uitsparingen. Dit is decoratief, maar heeft waarschijnlijk vooral een functie gehad bij de ventilatie van de kerk. Interieur: Wanden stucwerk Er is gezocht naar sporen van de fresco schilderingen van de kerk alvorens de kerkmuren schoongekapt en opnieuw gestukadoord werden. Snel werd duidelijk dat het zoeken naar die fresco's zinloos was omdat de muren sporen droegen van allerlei reparaties en herstelwerkzaam heden in vrij moderne steen. De muren dragen bouwsporen uit allerlei tijden. De plaats waar de triomfboog gezeten heeft was duidelijk zichtbaar. Op plaatsen waar de muur week was er soms gebruik ge maakt van allerlei oud bouwmateriaal om die oneffenheden mee te vullen. Vooral veel oude dakpannen zijn daarbij gebruikt. Op de fries van het sierplafond werden handtekeningen en een tekst gevonden van de schilders uit 1944. Interieur: Altaarsteen In Zuid-Beveland kwam de reformatie ei genlijk pas goed op gang na de pacificatie van Gent in 1576. Een jaar later leidde dit tot een overeenkomst tussen de stad Goes met de ambachtsheren van Zuid-Beveland en de Prins van Oranje. Bepaald werd dat in Zuid-Beveland de katholieke eredien sten gehandhaafd werden, zonder dat de Detail van de wand achter het orgel, rechterzijde (vanuit de kansel bezien), met de acht zalighe den uit de Bergrede van Jezus.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2016 | | pagina 9