Het avondmaalsstel van de Hervormde Gemeente van Ellewoutsdijk Stef Traas, directeur Bevrijdingsmuseum Zeeland 22 Zonen te Voorschoten 1858-1924);1' - lopende leeuw met cijfers 2 in een zes hoek tweede gehalteteken); - minervakopje met letter C in cirkel waarborgkantoor Den Haag); - gotische letter V jaarletter 1905). Inleiding Op 26 februari 1906 kwamen in de con sistorie van de Nederlandse Hervormde Kerk te Ellewoutsdijk de kerkenraad en de kerkvoogdij in een gezamenlijke vergade ring bijeen. Zij waren hiertoe bijeengeroe pen door de burgemeester van Ellewouts dijk, de heer E.A. van der Bent omdat hij van de ambachtsheer van Ellewoutsdijk, de heer J.C. van Hattum, een eervolle opdracht had ontvangen. De ambachtsheer wilde de kerkelijke ge meente een geschenk aanbieden, namelijk een compleet avondmaalsservies bestaan de uit acht stukken, allen voorzien van het familiewapen (een schapenschaar) van de familie Van Hattum en van het wapen van de gemeente Ellewoutsdijk. Aanleiding van de schenking was het huwelijk van A.P.A. van Hattum, de jongste dochter van de heer en mevrouw Van Hattum met de heer H.A. van Nievelt. Het stel werd geleverd door de firma J.M.van Kempen Zonen te Voorschoten. De grote schaal draagt (aan de achterzijde) de volgende inscriptie: Geschenk aangeboden door den heer J.C. van Hattum heer van Ellewoutsdijkc.a. en zijne echtgenoote VrouweF.W.D.C.A. Prumers op den 26 en October 1905 ter gelegenheid van het huwelijk van hunner jongste dochter A.P.A. van Hattum met H.A. van Nievelt. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het Beschrijving van de objecten IAvondmaalsschaal Ronde schaal met licht oplopende rand en geprofileerde buitenrand. Centraal op de spiegel een gegraveerd wapenschild gedekt met aanziende gekroonde helm, rankvormige dekkleden, helmteken een antieke vlucht waartussen een schapen- schaar, het wapen: een schapenschaar naar links Van Hattum). Op de rand het gegraveerde en gekroonde wapen van Ellewoutsdijk en de gegraveerde tekst in gotisch schrift: Aan de Nederlandsche Hervormde Gemeente van Ellewoutsdijk. Op de achterzijde de tekst: Geschenk aangeboden door den Heer J.C. v. Hat tum Heer van Ellewoutsdijk, c.a. en zijne echtgenoote Vrouwe F.W.D.C.A. Prumers op den 26en October 1905 ter gelegenheid van het huwelijk hunnerjongste dochter A.P.A. van Hattum met H.A. van Nieveld. Materiaal: zilver, diameter 36 cm. Merken op de onderzijde van de rand: - de letters VK waarboven een wassenaar met aan weerszijden twee punten in vierkant fa. J.M. van Kempen avondmaalsstel veilig opgesla gen en heeft zo de oorlogs periode doorstaan. Tijdens de bevrijding van Zuid- Beveland in het najaar van 1944 werden grote delen van Ellewoutsdijk onherstelbaar beschadigd waaronder ook de kerk. Een noodkerk aan de Langeviele, gebouwd met onderdelen van nissenhut- ten, bood onderdak aan het gespaarde avondmaalsstel, dat daar in gebruik bleef tot 1951 toen een volledig nieuwe kerk gereed was gekomen. In 2001 besloten de kerk besturen van Ellewoutsdijk, Ovezande en Driewegen samen te gaan als Samen-op- Weg gemeente Driewegen/ Ellewoutsdijk/Ovezande (DEO). De hervormde gemeente van Ellewoutsdijk nam toen het besluit om het avondmaalsstel terug te geven aan de familie Van Hattum. In een brief aan de familie Van Hattum van 15 juni 2001 gaf de scriba van de kerk aan dat het mooi zou zijn als het avondmaalsstel in de toekomst een bestemming zou kunnen krijgen in de geest van de schenkers. Op 22 april 2016 werd de noodkerk die herbouwd was op het buitenterrein van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp officieel in gebruik genomen. Tijdens deze bijeenkomst droeg de huidige ambachts- vrouwe van Ellewoutsdijk, mevrouw A.A. Pesch-van Hattum, het avondmaalsstel over aan het museum waar vele bezoekers het nu in de noodkerk kunnen bewonde ren.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 22