'I Librijen van kapittelkerken in Zeeland Stadsbibliotheken 25 G.J. Lepoeter In november 2016 verscheen bij de Walburgpers te Zutphen het boek Historische stadsbibliotheken in Nederland. Studies over openbare stadsbibliotheken in de Noordelijke Nederlanden vanaf circa 1560 tot 1800.Hierin valt onze aandacht op hoofdstuk 16 (pag. 144-153), getiteld: 'Zeeland: vooral vraagtekens', geschreven door Marinus Bierens lie., conservator bijzondere collecties bij ZB Planbureau en Bibliotheek voor Zeeland (voorheen Zeeuwse Bibliotheek) te Middelburg. Zeer summier komen hierin enkele gegevens voor over librijen (bibliotheken) van kapit telkerken in onze provincie. Als aanvulling op het artikel over de kapittelkerken in Zeeland in bulletin nummer 74 van juli 2016 brengen we onderstaand een aantal citaten onder de aandacht. Kapittelkerken beschikten dikwijls over een eigen boekenverzameling, afhankelijk van de welstand van de kanunniken. In de voormalige kapittelkerken van Zeeland zijn wel sporen van librijen te vinden, maar over omvang en inhoud van de collectie is zeer weinig bekend. Er is geen enkel handschrift of drukwerk voorhanden, dat erop wijst ooit tot een Zeeuwse collectie behoord te hebben. Tholen De Onze-Lieve-Vrouwekerk te Tholen, vanaf 1404 kapittelkerk als dochter van Oudmunster te Utrecht, bezit een vroeg zestiende-eeuwse aanbouw op de hoek van het zuiderdwarsschip en de zuidbeuk van het schip. Daar is ook de ingang. Deze ruimte wordt 'diaconiekamer of librije' genoemd.2' In het gemeentearchief van Tholen zijn geen stukken bekend waar gegevens over de eventuele collectie van de Grote Kerk uit blijken. Sint Maartensdijk Ook de Sint Maartenskerk van Sint-Maar tensdijk was een kapittelkerk. Eventuele boeken zouden ten tijde van de hervor ming in de jaren 1577-1578, samen met het kerkelijk zilver, naar Brussel gebracht kunnen zijn.3' Zierikzee De Sint Lievens Monsterkerk was in de Middeleeuwen een kapittelkerk. Het is aannemelijk dat deze een boekerij bezat, Historische in Nederland Studies over openbare stadsbibliotheken in de Noordelijke Nederlanden vanaf circa 1560 tot 1800 onder redactie van Ad Leerintveld en Jan Bedaux Omslag van het boek Historische stadsbibliotheken in Nederland. Studies over openbare stadsbibliotheken in de Noordelijke Nederlanden vanaf circa 1560 tot 1800. maar we beschikken niet over informatie dat daar documentatie over bestaat. Het is opmerkelijk dat een timmerman in 1726 in het koorgewelf drie weggestopte wiegendrukken aantrof: twee pauselijke decretenbundels en een retorisch werk dat van een ketting voorzien was. Het betrof: Johannes de Sancto Geminiano (ed. Helwicus Teutonicus), Liber de exemplis ac similitudinibus rerum.4' In ieder geval heeft dit boek in een librije gelegen. Het indrukwekkende kerkgebouw werd in 1832 door brand verwoest. Veere In 1575 was er sprake van dat de res tanten van de 'schoone librarie' uit de Onze-Lieve-Vrouweabdij te Middelburg, tezamen met een verder niet aanwijsbare kerkelijke of adellijke collectie uit Veere, naar de nieuw opgerichte universiteit van Leiden overgebracht zouden worden.5' Mogelijk betreft het de bibliotheek van het opgeheven kapittel van Veere. Nergens uit de stukken van de universiteit blijkt overigens dat dit inderdaad gebeurd is. Wat er wel met de abdijbibliotheek en de eventuele kapittelbibliotheek van Veere gebeurd is, blijft een raadsel.6' Noten 1. Ad Leerintveld en Jan Bedaux (red.), Historische stadsbibliotheken in Nederland. Studies over openbare stadsbibliotheken in de Nederlanden vanaf circa 1560 tot 1800. Zutphen, Walburgpers 2016 [Bijdragen tot de geschiedenis van de Nederlandse boekhandel. Nieuwe Reeks, Deel XVIII], ISBN 9789462491441. 2. Joost op 't Hoog, De bouwgeschiedenis van de Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk te Tholen, Middelburg 1990, p. 36. 3. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan informatie geleverd door F. van den Kieboom, gemeentearchivaris van Tholen. 4. J. de Kanter, Phil.z., Chronijk van Zierikzee, 2' uitgave, Zierikzee 1795. 5. P.C. Molhuysen (ed.), Bronnen tot de geschiedenis der Leidsche Universiteit. Eerste deel: 1574-7febr. 1610, 's-Gravenhage 1913, p. 43, nr. 27 (22 juni 1575). 6. Elfriede Hulshoff Pol, 'The library', in: Th.H. Lunsingh Scheurleer and G.H.M. Posthumus Meyjes (eds f Leiden University in the seventeenth century: an exchange of learning, Leiden 1975, p. 397.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 25