Religieuze rijkdommen van de wederopbouwperiode op de kaart gezet David Koren In de periode 2015-2016 heeft de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) een groot waardestellend onderzoek uitgevoerd naar de wederopbouwkerken (1940- 1970) in Zeeland. Het gaat om een bijzondere en een kwetsbare categorie religieus erfgoed. Alle informatie uit dit onderzoek is gebundeld in het rapport Tussen baksteen en beton. De waarde van de Zeeuwse wederopbouwkerken dat eind 2016 is gepresenteerd.1' In dit rapport wordt een beeld geschetst van de maatschappelijke ontwikkelingen in deze periode en de uitwerking daarvan op de architectuur en stedenbouw. Hiermee is een belangrijke kennislacune gevuld. Dit artikel bespreekt de belangrijkste uitkomsten. De kern van het rapport is de catalogus van de nog circa 100 aanwezige kerken die alle zijn beschreven, gefotografeerd en gewaardeerd. Tot op heden was een overzicht - of een zo compleet mogelijk overzicht - afwezig. Dat maakte het lastig individuele kerken te waarderen. De belangstelling voor kerken uit de wederop bouwperiode komt in ieder geval langzaam op gang en dat is gezien de rijke oogst in Zeeland meer dan terecht! Veel wederopbouwkerken, maar wel in concentraties De hoeveelheid wederopbouwkerken heeft te maken met een aantal omstandig heden die tamelijk uniek zijn voor deze provincie. Naast de algemeen geldende redenen als herstel van de oorlogsschade, stadsuitbreidingen en de komst van nieuwe denominaties, gelden voor Zee land nog twee specifieke redenen waarom er kerken werden gebouwd: de Waters noodramp van 1953 èn de opkomst van het (massa)toerisme na de Tweede Wereldoorlog. De komst van katholieke badgasten naar deze overwegend protes tantse provincie heeft er toe geleid dat er in diverse kustplaatsen rooms-katholieke (openlucht)kerken werden gebouwd, Voorzijde van het waardestellende rapport Tussen Baksteen en Beton (bron: SCEZ). speciaal voor de toeristen. Daarnaast is het van belang te wijzen op de diversiteit aan denominaties in Zeeland. Het religieuze spectrum is breed, waardoor er in som mige kleine kernen wel vijf kerken staan om alle gezindten te bedienen. De spreiding van wederopbouwkerken over de provincie is in belangrijke mate te relateren aan de bovengenoemde oor zaken, waarbij het herstel van de oorlogs schade de reden is dat er zoveel weder opbouwkerken - bijna één op de vier - in de gemeente Sluis zijn. De oorlogsschade was hier als gevolg van de Slag om de Schelde in 1944 enorm, waarbij complete stads- en dorpskernen (Oostburg, Bres- kens, Schoondijke e.d.) zijn weggevaagd, met inbegrip van de kerken. Een tweede belangrijke concentratie aan kerken bevindt zich op Schouwen-Duiveland, waar relatief veel kerken zijn verwoest als gevolg van de watersnoodramp in 1953. De derde noemenswaardige concentratie is te vinden in de grote Zeeuwse steden (Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlis- singen), een gevolg van de naoorlogse bevolkingsgroei. De toeristenkerken zijn uiteraard langs de (hele) Zeeuwse kust te vinden. Sober en traditioneel Zeeland heeft in vergelijking met andere provincies relatief kleine wederopbouw kerken. Zeeland is een rurale provincie met veel dorpen en enkele kleine steden, waarbij zelfs de provinciehoofdstad de grens van 50.000 inwoners niet haalt. Hoewel Zeeland in de wederopbouwtijd geen krimpgebied was en dat nu wel is, groeide ook toen de bevolking niet zo hard als in andere delen van het land. De omvang van de kerken is duidelijk aangepast aan de beperkte grootte van de stads- of dorpskern, een enkele uitzonde ring zoals de rooms-katholieke kerk van IJzendijke daargelaten. Ook kende Zee land geen eigen architectenopleiding en heeft de provincie altijd moeten bouwen op architecten van buiten. Een Zeeuwse architect als Arend Rothuizen keerde na zijn studie in Delft weer terug naar Zee land en bracht de nieuwste kennis mee. Daar tilde hij de architectuur mee naar een hoger plan, hoewel dit niet automa- 1.Stichting jff)| Culturee M Erfgoed ■55i 1 Zeeland Tussen baksteen en beton De waarde en betekenis van de Zeeuwse wederopbouwkerken

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 3