4 Mozaïeken van Bijbelse voorstellingen op de Mozaïekkerk in Gapinge, een van oorsprong gerefor meerde kerk ontworpen door Steen en Tuinhof in 1957 (bron: SCEZ). tisch betekent dat elke kerk van zijn hand uitzonderlijke kwaliteiten had of kreeg. In een rurale en weinig stedelijke provin cie verbaast het niet dat traditionalisme de overhand heeft en er maar betrekkelijk weinig uitgesproken modernistische kerken zijn gebouwd, op een enkele betonkerk na (PKN-kerk Breskens). Bo vendien telt Zeeland als onderdeel van de Bible belt veel grote groepen behoudende bevindelijke gereformeerden, die in hun liturgie het Woord centraal stellen en geen waarde hechten aan kunst of andere zaken die de aandacht van het Woord kunnen af leiden. Toch zijn er ook wel vernieuwende en verrassende ontwerpen in de Zeeuwse dorpen aangetroffen, zoals de modernis tische kerken van Steen en Tuinhof, twee Friese neven die na de Tweede Wereldoor log in Zeeland kwamen werken omdat het werk in deze provincie voor het oprapen viel. Ook een uitzondering op de regel zijn de openluchtkerken voor de toeristen: niet heel rijk qua uitvoering, maar wel vernieuwend en pragmatisch ten opzichte van de opgave. Waar in veel provincies vooral wordt gekeken naar de kerken van de Rooms- Katholieke Kerk en de PKN, is in Zeeland - net als in andere provincies van de Bible belteen substantieel deel van de kerken in handen van overige denominaties, de waaier van orthodox en bevindelijk gere formeerde stromingen. Deze denomina ties hebben met hele andere problemen te kampen dan de traditionele RK- en PKN- kerken. De kerken van deze denominaties worden veelal te klein en groeien keer op keer uit hun jasje. Dit kan leiden tot grootschalige verbouwingen of tot sloop en nieuwbouw. Ontbreken monumentenstatus in Zeeland Weinig wederopbouwkerken in Zeeland hebben een beschermde status. Twee kerken zijn aangewezen als Rijksmonu ment: de RK-kerkvan Philippine (als gevolg van top 100 van minister Plasterk) en PKN-kerk van Schore (als gevolg van het Monumenten Selectie Project dat in Zeeland als enige provincie in Nederland doorliep tot en met 1945 in plaats van 1940). Daarnaast heeft alleen de gemeente Terneuzen een vijftal kerken aangewezen als gemeentelijk monument. Meer dan 95% heeft geen enkele status. Hierdoor zijn de wederopbouwkerken een kwets bare categorie die bij krimp het eerste gesloopt worden, ongeacht de mogelijke cultuurhistorische waarde of betekenis voor de samenleving. Uitbreiding van de beschermingsgrond voor wederopbouwkerken is wenselijk. Sommige kerken lijken zelfs van nationale betekenis.2' Om enkele voorbeelden te noemen: de PKN-kerk van Oostburg, zeer beeldbepalend en bovendien gelegen in een door het Rijk geselecteerd we- deropbouwgezicht (één van de dertig in Nederland!). Bovendien is het een modernistische kerk met enkele bijzon dere kunstwerken en een groenaanleg van tuinarchitect Mien Ruys. Een andere kerk die een waarde en betekenis heeft die boven het lokale belang uitstijgt, is de tienkantige PKN-kerk van Ouwerkerk. De kerk heeft een uiterst verzorgde, rijke en subtiele jaren vijftig architectuur, maar is vooral ook van belang als kerk die na de Watersnoodramp van 1953 is gebouwd. De uniciteit van de openluchtkerken - als categorie - valt evenmin te betwisten.3' De Eloykerk in Oostburg is een mooi voorbeeld van een zeer beeldbepalende wederopbouwkerk in één van de dertig belangrijkste wederopbouwgezichten van Nederland (bron: SCEZ).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 4