7 Portret van Johann Tetzel, gravure uit de zeventiende eeuw. Zwitserse reformator. Onafhankelijk van Maarten Luther kwam Zwingli tot een vergelijkbare conclusie aangaande de kerk en het geloof door het bestuderen van de Bijbel vanuit een humanistisch oogpunt. Hij stond onder invloed van de humanist Erasmus. Als priester begon hij openlijk vraagtekens te zetten bij de dogmatiek van de Rooms-Katholieke Kerk. Hoewel hij exact in dezelfde tijd optrad als Maarten Luther heeft Zwingli altijd volgehouden dat hij niet op de hoogte was van diens geschriften. Zwingli slaagde erin om een burgeroorlog te ontketenen tussen de kan- tons die wel en niet zijn ideeën aanhingen. De handel in aflaten, satirische gravure uit de zestiende eeuw, Collection Kharbine, Parijs. In een hieruit voortvloeiende veldslag liet hij op 11 oktober 1531 het leven. Zijn invloed op de Reformatie is van groot belang geweest. Johannes Calvijn, werd op 10 juli 1509 als Jehan Cauvin geboren te Noyon. Hij was een zoon van een bisschoppelijk ambtenaar. Hij was een belangrijke Frans- Zwitserse theoloog tijdens de Reformatie. Naar hem is de protestants-christelijke stroming, het calvinisme genoemd. Johannes Calvijn wordt vaak in één adem genoemd met Maarten Luther. Als huma nist schreef hij in 1532 zijn eerste boek als huldeblijk voor Erasmus. Daarna werd hij gewonnen voor de reformatie. Zijn invloed op de gereformeerde theologie is zeer groot geweest. Een groot deel van zijn leven heeft hij doorgebracht in Genève, waar hij met het doel om predikanten op te leiden in 1559 een academie, de huidige Universiteit van Genève stichtte. Hij overleed in Genève op 27 mei 1564. Vooral in ons land heeft het calvinisme grote betekenis gekregen. John Knox, waarschijnlijk geboren circa 1513 (sommige bronnen vermelden 1505) in een voorstad van Haddington (Schotland) als zoon van de welgestelde William Knox. Hij kreeg een liberale opvoeding zoals die toen in de Schotse Kerk heerste. Over zijn studietijd aan de Universiteit van St. Andrews is weinig bekend. Op een tijdstip vóór 1540 werd hij tot priester gewijd. Zijn verandering van inzicht wordt toegeschreven aan studie van de kerkvaders, zoals Augustinus en Hiëronymus. In 1545 publiceerde hij zijn eerste artikel over het protestantse ge loof. John Knox groeide uit tot de meest invloedrijke Schotse hervormer en hij wordt beschouwd als de grondlegger van de Presbyteriaanse Kerk van Schotland. Hij overleed op 24 november 1572. En dan zeker niet te vergeten 'onze eigen' Geert Grote, die - lang voordat Zwingli, Calvijn en Knox geboren werden - als grondlegger van de Moderne Devotie een belangrijke rol vervulde. Geert Grote werd in 1340 geboren in een rijke handelsfamilie in de belangrijke Hanze stad Deventer. Op jonge leeftijd verloor hij zijn beide ouders aan de pest. Na zijn schoolopleiding studeerde hij aan de Sor- bonne in Parijs geneeskunde, theologie en kerkelijk recht. In het jaar 1372 kwam er een drastische verandering in zijn tot dan toe weelderig leven. Na een ernstige ziekte en onder invloed van de mysticus Jan van Ruusbroec besloot hij een ascetisch leven te gaan leiden. Vier jaar lang verbleef hij in een klooster. Vanaf 1379 trok hij rond als boeteprediker. Hij pleitte voor een sobere en persoonlijke geloofsbeleving en verwierp de begeerte naar rijkdom en het nadrukkelijk streven naar eer en aanzien van de geestelijkheid. Geert Grote overleed in 1384, evenals zijn ouders aan de pest. Na zijn dood ging met de stichting van een klooster in Windesheim alsnog een grote wens van hem in vervulling. Vanuit dit klooster verspreidde de Moderne Devotie zich verder. Beroemde personen als Deside- rus Erasmus, Jeroen Bosch en Thomas a Kempis zijn er door beïnvloed. Als voorbereiding van de Reformatie heeft het werk van Geert Grote veel betekenis gehad. Maarten Luther Toen Maarten Luther op 10 november 1483 in een mijnwerkersgezin in Eisleben, een kleine stad in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt werd geboren, was het einde van de Middeleeuwen in zicht. De overgang naar de Vroegmoderne Tijd, als een nieuwe episode in de wereldgeschiede- iiim.l.X. IMHlU.tVl

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 7