11 Interieur van de afgebrande kerk met zicht op het orgel. Na oriëntatie in den lande werd door tussenkomst van architect M.J. v.d. Berg uit Axel in het voorjaar van 1958 offerte gevraagd bij glazenier H.C. van der Valk uit Alphen aan den Rijn. De jonge glazenier had nog weinig ervaring, maar zijn roem bereikte toch al Zeeuws-Vlaanderen. In die tijd waren veel glazeniers en tegelzetters, afkomstig uit andere delen van het land, werkzaam in de regio om de grote oorlogsschade als gevolg van de Slag om de Schelde in 1944 te herstellen. Van der Valk wist kerkelijke kunst sprekend en in eigentijdse stijl vorm te geven. Toen de offerte gevraagd werd had hij juist een vergelijkbare opdracht uitgevoerd in de Hervormde kerk van Boskoop. Leden van de kerkvoogdij van Hoek brachten om die reden begin april 1958 een werkbezoek aan Boskoop, om het werk van glazenier Van der Valk met eigen ogen te aanschouwen. Het voorstel aan Hoek ging uit van twee varianten, namelijk een tweetal vol geschilderde ramen met een tiental ramen van licht getint glas voor een totaalprijs van 6010,- of, als alternatief, een twaalftal ramen met een ingeschilderd hartgedeelte voor een totaalprijs van 5742,-. Op 8 mei 1958 kwam het college van Kerkvoogden (op dat moment bestaande uit de leden P. Haak, president kerkvoogd; P.A. Ocké, secretaris; D. Kayser, H. Wolfert en N. Moerman) in een gezamenlijke vergadering bijeen met het College van Notabelen (bestaande uit de leden L. Dekker, A. Snap, F. Van Cadsand, L. Jansen, D. Tolhoek, P. Mol en J. Dieleman) om tot besluitvorming te komen. De opdracht werd verstrekt aan Van der Valk en gekozen werd voor twee vol geschilderde ramen in de westgevel aan weerszijden van de kansel met in 'gewoon- glas' uitgevoerde glas-in-lood ramen in de zijgevels. Een budget werd vrijgemaakt van 9010,-. Het meerdere zou nodig zijn voor de overige werkzaamheden aan de gevels om daarin de nieuwe ramen te kunnen plaatsen. Voor de verdere financiering werd een lening aangegaan via de Provinciale Kerkorganisatie met een omvang van 10.000,-. De totale lening die werd aangegaan in dezelfde vergadering was overigens 40.000,-. De andere 30.000,- was bestemd om een oplossing te creëren voor het in slechte staat verkerende onderkomen voor kerkelijk jeugd- en jongerenwerk aan de Molendijk. Dit resulteerde na enkele jaren in de bouw van het kerkcentrum zoals dat tot aan de herbouw na de brand van 2015 tussen kerk en molen gesitueerd was. Toen de opdracht eenmaal verstrekt was, heeft glazenier Van der Valk een periode in Hoek doorgebracht. Hij had een onderkomen in Oud Vlissingen en heeft ruim de tijd genomen om zowel dorp en polders, maar ook de dorpsbewoners en hun verhalen, op zich te laten inwerken. Aan de inhoudelijke doordenking van de verhaallijnen in de ramen is ook meegewerkt door de toenmalige predikant ds. W.J. van Meeuwen. Vervolgens heeft hij een ontwerp gemaakt en uiteindelijk zijn in 1959 zowel de twee gebrandschilderde als de tien overige glas- in-lood ramen geplaatst. Beide ramen kennen een opbouw van drie onder elkaar gesitueerde beelden. Het bovenste beeld geeft iets weer van de geschiedenis van Hoek en omgeving. Het middelste is een Bijbels tafereel en het onderste beeldt één van de twee protestantse sacramenten uit. Het leidende motief in het raam dat destijds, vanuit de kerk gezien, links van de preekstoel werd geplaatst is 'water'. Bovenaan is een impressie te zien van de grote watervloed uit 1601 die heeft geleid

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 11