14 Het liturgisch centrum van de herbouwde kerk van Hoek. noodkerk werd gevormd door een zestal geschakelde Port-a-cabins. Er werd veel gevraagd van aanpassingsvermogen en improvisatietalent van zowel gemeenteleden, vrijwilligers als kerkenraadsleden, maar met de verbondenheid die, mede door de brand, nog sterker was geworden, werd het vele dat op de gemeente afkwam opgelost. Juist in het begin van 2016, toen ook de bijgebouwen gesloopt waren en de totale gebruiksruimte nog kleiner was geworden, werd de gemeente tijdelijk uitgebreid met een aanzienlijke groep gasten. Vluchtelingen uit het tijdelijke asielzoekerscentrum in het nabijgelegen Marina Beach (De Braakman) zochten de meest nabij gelegen kerk op en dat was die van Hoek. De toch al beperkte ruimte op zondagmorgen mocht gedeeld worden met soms 10-20 extra gasten. De aandacht voor de brand werd voor de gemeenschap ineens afgeleid naar mensen en gebeurtenissen die een ander perspectief brachten. Restauratie en herbouw Eind 2015 vond de aanbesteding plaats. Hierbij werd een zestal regionale aannemingsbedrijven uitgenodigd. De gunning kon worden verleend aan Bouwbedrijf Van de Linde uit Goes. In januari 2016 begon de bouw en door een strakke planning, grote inzet van het bouwbedrijf en uitstekende bouwbegeleiding kon de oplevering eind november plaatsvinden. De bouwbegeleiding vond, naast de bijstand van architectenbureau RoosRos, plaats door een team van eigen professionele vrijwilligers: Jan Hollebek, Ko Dieleman, Leen Dieleman, Kees Jansen en Kees van Tatenhove. Door uitstekende samenwerking van alle betrokkenen kon opgeleverd worden binnen het geplande tijdschema en binnen het afgesproken budget. De totale projectkosten, inclusief de heraanleg van het terrein etc., bedroegen circa 2,2 miljoen. Dat duurzaamheid een belangrijk thema was bij de nieuwbouw heeft geresulteerd in een energieneutraal kerkgebouw. Het dakvlak aan de zuidzijde ligt vol met zonnepanelen en er is een warmtepomp. Daarnaast is veel gedaan aan goede isolatie en luchtinstailaties. Dit betekent dat het kerkgebouw wat elektriciteit en warmte betreft zelfvoorzienend is. De kerkzaal is in de basisopstelling gevuld met circa 140 stoelen. Door het wegschuiven van de glazen achterwand is echter de ontmoetingsruimte bij te voegen waardoor naar een maximale bezetting van 300 personen omgebouwd kan worden. Avondmaalstafel en kansel waren, naar ontwerp van de predikant, al in het voorjaar van 2015 door de plaatselijke timmerman Peter van Hermon vervaardigd om in de noodkerk te gebruiken. Voor in de nieuwe kerk zijn daar door Van Hermon een knielbank en enige andere attributen aan toegevoegd. In de opstelling van de kerk is gekozen om ook een dagkapel in te richten. Hierin wordt iedere dinsdagmiddag een middaggebed gehouden en de kapel kan ook gebruikt worden voor liturgische momenten bij andere gelegenheden. De ingang van de kerk is niet langer via de toren aan de oostzijde maar via hal en ontmoetingsruimte aan de noordwestzijde van de kerk. De ruimte onder de toren heeft een nieuwe bestemming gekregen namelijk die van rouwkamer. In Hoek was sinds enkele jaren geen mogelijkheid meer om iemand na het overlijden op te baren als daar niet thuis de mogelijkheden voor waren. Nu is deze functie voor algemeen gebruik weer toegevoegd aan 'het dorp'.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 14