15 De kerk van Hoek in 2017. Kerkzaal en ontmoetingsruimte zijn gebouwd op de fundering van de oude kerk. Ten westen daarvan is op nieuwe fundering een bijgebouw waarin zich op de begane grond onder andere keuken en consistorie bevinden en op de eerste verdieping een jeugdhonk en een tweede vergaderzaal. De audio- en videovoorzieningen zijn eveneens geleverd door een regionale specialist, Audio-Consult uit Wemeldinge. Naast een op het gebouw toegesneden geluidsinstallatie is de kerkzaal ook voorzien van een zogenaamde video-wall waarmee weer een volgende stap is gezet in de ontwikkelingen die in meerdere kerken te zien is met betrekking tot beamer- gebruik. Orgel en piano Voor wat betreft de keuze van een klavierinstrument voor begeleiding van gemeentezang en andere muzikale activiteiten in het kerkgebouw is na oriëntatie op verschillende mogelijkheden ook hier voor moderne techniek gekozen. In de kerk is een zogenaamd 'gesampled' digitaal kerkorgel geplaatst en wel een 3-klaviers Hauptwerkorgel Cambiare 323 van Content. Dit betekent dat de disposities van een achttal kerkorgels uit bekende en minder bekende kerken door middel van digitale techniek beschikbaar zijn. Zo zijn in de kerk van Hoek bijvoorbeeld beide orgels van de Laurenskerk in Rotterdam te bespelen maar ook het meer romantische orgel van de Kathedraal van Caen in het Franse Normandië. Naast het kerkorgel is ook een digitale piano beschikbaar. Tenslotte Wonderlijk genoeg zijn bij de brand op nieuwjaarsdag 2015 een aantal belangrijke voorwerpen gespaard gebleven. Alhoewel alle overige elementen in de kerkzaal verbrand zijn is wel het doopvont, zij het met schroeiplekken behouden. Door gemeentelid Kees Biesheuvel is er een twaalfkantige perspex koker omheen gemaakt en door een ander gemeentelid, Mattie de Schepper, een glazen doopschaal in de kleur van het interieur van de nieuwe kerk. Verder is ook, hoe symbolisch, niet de klassieke statenbijbel die op de kansel lag, maar de bijbel in de nieuwe vertaling die op de tafellessenaar lag en waaruit wekelijks gelezen werd, behouden. Vermoedelijk doordat net een straal bluswater vroegtijdig de bijbel doorweekt heeft. Hoe dan ook, in de beleving van velen is het een teken van bemoediging dat juist bijbel en doopvont, twee centrale elementen voor de eredienst, niet door de brand verzwolgen zijn. En dan nog de haan van de torenspits. Toen in de laatste fase van de brand de torenspits in de kerk viel, is de haan daarmee ook in de kerk gevallen. Brandweerlieden vonden de haan dezelfde middag en hebben hem overgedragen aan het kerkbestuur. Met veel inzet en vakmanschap is, eveneens door vrijwilliger Kees Biesheuvel, de haan volledig gerestaureerd en staat nu weer te blinken op de spits van de toren. Naar velen hopen, tot in lengte van jaren. Bronnen Naast informatie uit mondelinge overlevering is gebruik gemaakt van de volgende bronnen: Oud en Nieuw, gedenkboekje voor de Ned. Herv. Gemeente te Hoekdoor ds. E. Raams Jr, Uitgave Drukkerij Van de Sande - Terneuzen, 1906. Kerkelijk leven in Hoek (Zld) 1590 - 1840, door dr. J. Wesseling, Uitgave D.H. Littooij Azn - Terneuzen, 1952. Hoek en omgeving, van vroeger tot nu, door J. Platteeuw, Uitgave Jac. Duerinck-Krachten - Kloosterzande, 1967. 'Oe was ut ook a wee mee tie ram'n van de kercke', het verhaal van deglas-in-lood-ramen, door D.J. Haak, eigen uitgave Protestantse gemeente te Hoek, 2017. Oud fotomateriaal is afkomstig uit genoemd gedenkboekje 'Oud en Nieuw' (zie noot 1). Andere foto's zijn van Peter Mahu fotografie in Hoek (www.fotografiemahu.nl Voor meer foto's van de oude kerk, de brand, de herbouw en de nieuwe kerk kan gebruik gemaakt worden van de website www.pknhoek.nl. Van brand, geldwerving, ontwerp, de gebrandschilderde ramen en over het verhaal van de klok zijn op YouTube verschillende filmpjes te vinden.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 15