Hergebruik - Nevenbestemming - Herbestemming - Sloop k.fios 26 Met zekere regelmaat worden kerken gesloten. Er kan sprake zijn van het krimpen van de bevolking en/of een afnemend aantal kerkleden met financiële gevolgen voor het onderhoud van een kerk, het samengaan van kerkelijke gemeenten en parochies waardoor kerken hun functie verliezen. In veel gevallen bepalen kerken mede, zo niet in overwegende mate, het straatbeeld van dorpen en van wijken in steden. Vaak hebben de kerken door hun omvang of situering in een (historisch) centrum een monumentaal voorkomen. Het verdwijnen van een kerk zal invloed hebben op het woonmilieu van de dorpelingen en de wijkbewoners. Initiatieven SCEZ (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) heeft het project genaamd: Kerk, Krimp en Kans, Impuls voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, in 2015 uitgevoerd. Het blijkt dat bewoners van dorpen gesteld zijn op de kerktoren als baken in het landschap en het kerkgebouw als beeldbepalend object in het dorp. Tegelijkertijd wordt de kerk ook wel gezien als een plaats van samenkomst voor geloofsbeleving en daarmee verbonden activiteiten. Er zijn burgerlijke gemeenten die regelmatig inventariseren hoe het is gesteld met het voortzetten van het gebruik van de kerken door de eigenaren/ gebruikers van de gebouwen. Aldus spelen die gemeenten een bemiddelende rol in het hergebruik van kerken door andere, nieuwe kerkgenootschappen. Wanneer het aantal kerkbezoekers afneemt en/of het aantal gemeenteleden terugloopt kan de gemeente/parochie overwegen om de ruimte van de kerk gedeeltelijk anders te benutten, een nevenbestemming te geven. In Vlissingen wordt anno 2017 gesproken over de mogelijkheid in een gedeelte van de Singelkerk appartementen te creëren. De ruimte die niet voor woondoeleinden wordt gebruikt, blijft bestemd voor de eredienst. Herbestemming Een derde mogelijkheid voor behoud van een kerk biedt herbestemming. De kerk krijgt dan een andere functie. In Zeeland zijn de nodige herbestemde kerken te vinden. We noemen enkele voorbeelden van kerkgebouwen die gedurende de laatste jaren een nieuwe bestemming hebben gekregen. De Gereformeerde kerk te Nieuwdorp is verbouwd tot appartementengebouw. In de naoorlogse Hervormde kerk te Zuidzande is nu het restaurant Céleste gevestigd. De Gereformeerde kerk te Zaamslag is omgevormd tot de concertzaal 'Het Podium', annex brasserie. Hierbij is gekozen voor het behoud van een aantal waardevolle elementen. Ook katholieke kerken ontkomen soms niet aan de noodzaak tot herbestemming. Zo staat in Yerseke de voormalige rooms-katholieke Yerseke, rooms-katholieke Sint Anna Kerk uit 1894, nu omgevormd tot trouw- en vergaderlocatie en Bed Breakfast. (Foto T. Lepoeter-Boes, alle andere foto's L.M. van der Gouwe.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 26