G.J. Lepoeter Presentatie van het boek De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld aan toenmalig senator Huib Eversdijk, 1996. Gerard Jacobus Lepoeter werd geboren in Kapelle (Zuid-Beveland) op 3 maart 1930. Met dat dorp is (Gerard of Ger) Lepoeter vergroeid. Van jongsaf heeft hij belangstelling voor de geschiedenis van zijn dorp. Op dertienjarige leeftijd trad hij in dienst bij het zaad- en kweekbedrijf Van der Have in Kapelle. Hij heeft daar een ouderwetse maar ook indrukwekkende carrière gehad. Aanvankelijk was hij in de boomkwekerij werkzaam en werd loopjongen. Vandaar kwam hij op kantoor en volgde talrijke cursussen en opleidingen, zoals SPD en economie. Twaalf jaar studie vertaalde zich in opklimmende posities binnen het bedrijf van Van der Have. Daar maakte hij de vijftig jaar vol. In die werkzame periode (1983 - 40 jaar dienst) viel ook zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Daarnaast was hij als gecommitteerde bij examens op zijn vakterrein actief. In die periode bouwde hij zijn historische kennis op. Het begon bij hem, zoals zo vaak, met het uitzoeken van de geschiedenis van zijn familie. Over die familie Lepoeter handelden zijn eerste publicaties. Het waren artikelen in het blad Gens Nostra van de Nederlandse Genealogische Vereniging (1969 en 1972). Het werd vervolgd door zich bezig te gaan houden met de geschiedenis van zijn dorp en omgeving. In het bijzonder de geschiedenis van de kerkgebouwen ging hem interesseren. Dat zijn grootvader koster was geweest in de Hervormde kerk van Kapelle - Gerard werd naar hem genoemd - en die hij als kind vergezelde bij zijn werk, gaf daaraan een extra dimensie. Gerard heeft in 1998 de Cultuurprijs van de Gemeente Kapelle ontvangen. Na zijn pensionering kreeg hij volop gelegenheid voor onderzoek in de archieven. Hij bleek een creatief onderzoeker te zijn. Van zijn hand verschenen boeken over onder meer de geschiedenis van de kerken van Kapelle en Wemeldinge. Daarnaast besteedde hij in tal van artikelen aandacht aan verschillende facetten van de geschiedenis van Zuid-Beveland. Daarbij benutte hij ook de mogelijkheden van oral history. Een uitgebreid netwerk van kennissen en vrienden zorgde ervoor dat hij de juiste kennis tot zijn beschikking kreeg, ook om feiten en fictie van elkaar te scheiden. Ook bestuurlijk werd hij actief. Hij werd in 1979 penningmeester van de Heemkundige Kring De Bevelanden. Deze vereniging was drie jaar eerder opgericht. Gerard Lepoeter behoorde tot de eerste leden, is nog steeds lid en is al vele jaren erelid. Van 1983-2016 was hij bestuurslid van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken waar zijn kennis en expertise op prijs werden gesteld. Nog meer is dat het geval in zijn lidmaatschap van de redactie van het Bulletin van deze stichting. Sinds 1980 is hij een gewaardeerd lid van onze redactie. In dit Bulletin verschenen vanaf 1979 tal van artikelen over Zeeuwse kerken en onderdelen daarvan. Die vormen een rijke bron voor de kennis van deze kerkgebouwen. Nog steeds is hij actief op dit terrein. Gerard Lepoeter en zijn co-auteur A.H. Teeuw signeren bij de presentatie van het boek Marinus Nathanaël de Broekert heel-en vroedmeester, 2010.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 3