I 9 werkende bleek dat de preekstoel met dooptuin grotendeels vermolmd was en deze werden nu in de werkzaamheden betrokken. Klok Na de restauratie van 1714/ 1715 zijn er voor wat de achttiende eeuw betreft weinig vermeldenswaardige feiten bekend met betrekking tot het kerkgebouw van de Hoekse Hervormde gemeente. De laatste jaren van deze eeuw zorgde echter de groeiende onrust door revolutionaire bewegingen in verschillende Europese landen en uiteindelijk de Franse overheersing in de Nederlanden, voor legendarische gebeurtenissen rondom de klok van Hoek. In oktober 1798 kwamen Vlaamse boeren in opstand tegen het nieuwe Franse gezag. Op 21 oktober trok een boerenlegertje Hulst binnen en dezelfde dag joeg het de Franse bezetter weg uit Sas van Gent. De volgende dag, 22 oktober, was het ook in Zaamslag en Hoek erg onrustig. In beide plaatsen werd de stormklok geluid door de opstandige Vlamingen, waarop een groep Franse soldaten naar Hoek trok, de klok uit de toren haalde en naar Axel bracht. Een tweede versie van het verhaal zegt echter dat voordat de Fransen de klok konden meenemen, een groep Hoekenezen de klok zelf uit de toren haalde, op een boerenkar over de Binnendijk richting Axel smokkelde en dat onderweg de klok toen van de wagen gevallen is. Hier zou het in de regio bekende spreekwoord Den Oek is van de karre gevallen vandaan komen. Hoe dan ook, in die tijd is de klok van de toren van Hoek in Axel terecht gekomen en daar lange tijd in vergetelheid opgeborgen geweest. Toen in de eerste helft van de vorige eeuw een nieuw stadhuis werd gebouwd, werd de klok in de toren van het stadhuis gehangen. Ten tijde van de gemeentelijk herindeling waarbij Axel opging in de gemeente Terneuzen is de klok nogmaals verplaatst, eerst naar de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat en toen deze gesloten werd naar de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) aan de Kerkdreef waar de historische klok van het oude Vremdijke, gegoten in het jaar 1503 nu nog altijd dienst doet. Hoek heeft in een latere fase een nieuwe luidklok verworven welke echter in de Tweede Wereldoorlog opnieuw is geconfisqueerd, dit keer door de Duitse bezetter. Na de bevrijding zijn door de bevolking van Hoek granaathulzen verzameld en daarvan is, voor de derde keer, een nieuwe klok vervaardigd. Deze klok heeft de brand van 2015 overleefd en luidt, naar men hoopt, nog tot in lengte van dagen over dorp en polders om het wel en wee van Hoek en haar bewoners te begeleiden. Opnieuw vergroting en uiteindelijk nieuwbouw In het eerste deel van de negentiende eeuw maakte de Hervormde gemeente een bloeiperiode door in Hoek. Wellicht door de werkzaamheden van de zeer geliefde en ook buiten Hoek bekende ds. Chr. Meeuse die de gemeente diende van 1803 tot 1838. In juni 1819 was het zielental van de gemeente 1060 waarvan 520 belijdende leden. Zo'n 200 a 250 lidmaten gingen aan het Avondmaal. In die tijd kon de kerk slechts 300 kerkgangers bevatten, ze was dus veel te klein. De kerkgangers zaten tot in de paden en 's zomers op het kerkhof tot zover men de dominee kon verstaan. Begin jaren twintig werd besloten tot verbouwing, twee vleugels werden aangebouwd en dinsdag 27 januari 1824 werd de vergrote kerk in gebruik genomen waarbij 100 zitplaatsen extra waren gecreëerd. Aan het eind van de negentiende eeuw bleek opnieuw dat de vele verbouwingen en het beperkte onderhoud vanwege de schaars beschikbare middelen hun tol eisten. Het torentje met luidklok dat zich midden op het dak van de kerk bevond was er slecht aan toe en de kans op instorten was reëel. De jaren negentig van de negentiende eeuw was het kerkbestuur naarstig op zoek naar financiële mogelijkheden om een geheel De nieuwe kerk uit 1905.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2017 | | pagina 9