Bulletin nr-78a"ril 2018 Stichting Oude Zeeuwse Kerken 28 Orgelbouwer Anton Skrabl Bewaarexemplaar Zeeland Het herplaatste Pels-orgel in de Sint Pieterskerk in Oostkamp, zondag 28 januari 2018 bij de ingebruikname van het Pels-orgel. (Foto's: A. Wauters.) perskerk aan de eredienst werd onttrok ken gingen de concerten gewoon door, zolang de kerk eigendom bleef van de parochie. Ad van de Wege nam nog twee cd's op, waardoor de klank bewaard blijft voor de toekomst. Het orgel verkocht In 2017 bracht Mithra van Eenhooge, organist in Oostkamp bij Brugge, een bod uit op het orgel. Hij had hier al een paar concerten gegeven en kende het orgel. Hij kocht het orgel voor de St. Pieters kerk in Oostkamp en liet het in de laatste week van september weghalen door de Sloveense Orgelbouwer Anton Skrabl, die al verschillende orgels in Nederland en België heeft gebouwd. Het orgel staat nu in de St. Pieterskerk te Oostkamp in het hoogkoor en werd op 28 januari 2018 in gebruik genomen. Het instrument vervangt het Bruggemanorgel dat niet langer voldeed aan de vereisten. De kerk bezit ook nog het monumentale Van Eyn- deorgel waar in de zomer concerten op gegeven worden. *Dit artikel is eerder gepubliceerd in het Re gioblad van de Elisabeth-parochie Midden- Zeeuws-Vlaanderen, november 2017. De orgelmakerij van Anton Skrabl bevindt zich in Slovenië in de plaats Rogaska Slatina, 500 kilometer van München en 100 kilometer van Graz verwijderd. Zijn opleiding als orgelbouwer heeft Skrabl in Duitsland doorlopen, in de orgelbouwschool te Ludwigsburg en de praktijkstage gelopen in de orgelbouwwerkplaats van Hubert Sandtner te Dillin- gen. Als deskundige orgelbouwer heeft hij bijgedragen aan het ontstaan van de dioce- saner orgelbouwwerkplaats in Maribor en daar een functie als orgelbouwer vervuld. Na ongeveer een jaar heeft Skrabl besloten om zelfstandig zijn weg te gaan in de orgelbouw en in 1990 zijn eigen bedrijf opgezet. Momenteel is deze orgelmakerij een van de groot ste in Europa met 58 werknemers. Het bedrijf is zeer succesvol en rond deze tijd is men reeds bezig met het 256e orgel. Orgelbouwer Anton Skrabl vervaardigt nieuwe klassieke mechanische orgels en mechani sche orgels met toegevoegde elektronische register- en toontraktuur met gebruikmaking van moderne computerapparatuur die in ieder mechanisch en pneumatisch orgel inge bouwd kan worden. (Bron: website Anton Skrabl.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2018 | | pagina 1